Na terenie województwa lubelskiego nie ma ani jednej spalarni odpadów medycznych. Ostatnia

Natomiast zgodnie z obowiązującym prawem odpady medyczne powinny być przetwarzane na terenie województwa, w którym powstały. Niestety, w Lubelskiem jest to niemożliwe. Przykładowo Szpital w Janowie Lubelskim, jak powiedział jego dyrektor, Zbigniew Widomski, ma podpisaną umowę na odbiór odpadów z firmą z Rzeszowa (woj. podkarpackie).

PSK nr 4 zabiegało o środki, które pozwoliłyby na modernizację ich spalarni, ale nie udało się. - Władze wojewódzkie stwierdziły, że nie mają środków i nie były zainteresowane modernizacją naszej lub budową nowej spalarni - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Elżbieta Gajkoś, dyrektor Zakładu Usług Niemedycznych SPSK nr 4.

Zdaniem Centrum Zarządzania Odpadami w lubelskim Urzędzie Marszałkowskim, odpady medyczne mogą być unieszkodliwiane na obszarze innego województwa, jeżeli odległość od miejsca wytwarzania odpadów do instalacji przeznaczonej do unieszkodliwiania jest mniejsza niż odległość do instalacji na obszarze tego samego województwa.

Zakaźne odpady medyczne, jak podaje Centrum, mogą być unieszkodliwiane w inny sposób niż termiczne przekształcanie, ale tylko przez podmioty, które uzyskały zezwolenie przed wprowadzeniem w 2005 r. zakazu unieszkodliwienia zakaźnych odpadów medycznych innymi metodami niż termiczne.

- Takie zezwolenie posiada Zakład Usług Niemedycznych przy SPSK nr 4 do dnia 9 czerwca 2015 r. – podaje Centrum.

Jednak, jak informował wcześniej miesięcznik Rynek Zdrowia, dyrektor ds. Technicznych SPSK nr 4, inż. Kazimierz Starownik, odpady w tym szpitalu po autoklawowaniu są odbierane przez firmę zewnętrzną, jako odpad niebezpieczny, a część z nich i tak musi trafić do spalarni.

Do 30 czerwca 2008 r. w woj. lubelskim odpady medyczne były również unieszkodliwiane nietermicznie przez firmę Utylimed w Lublinie. Obecnie firma ta posiada decyzje wyłącznie na zbieranie i transport odpadów medycznych i weterynaryjnych. - W pozwoleniu została zobowiązana do przekazywania odpadów przedsiębiorcom posiadającym stosowne decyzje z zakresu gospodarki odpadami - informuje Centrum.

– W czerwcu br. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego zorganizował spotkanie z dyrektorami szpitali na temat zbiórki i unieszkodliwiania odpadów medycznych oraz potrzeb inwestycyjnych w tym zakresie – podał Urząd.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH