W tym samorządowym szpitalu seniorzy mogą współpłacić za operacje zaćmy Seniorzy zapłacą 52 proc. ceny zabiegu. Różnicę pokryje szpital, ze środków finansowych, jakie otrzymał od samorządu. Fot. PTWP

Seniorzy z Rudy Śląskiej uzyskają możliwość komercyjnego usunięcia zaćmy, połowę kosztów zabiegu - ok. 1,4 tys. zł - pokryje miasto. Samorząd co prawda nie kupił świadczeń dla mieszkańców, na co zezwala Ustawa o działalności leczniczej, ale znalazł inny sposób ich sfinansowania w szpitalu. Jaki?

Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej z początkiem kwietnia rozpoczął akcję "Oko na seniora", która adresowana jest do starszych mieszkańców miasta. Przygotował ulotki oraz broszury informacyjne dla seniorów o zaćmie, możliwościach jej leczenia oraz o samym zabiegu jej usunięcia i zaprosił na spotkania.

Pierwsze spotkania odbyły się w minioną środę (5 kwietnia), przeprowadzone przy okazji zebrania rudzkiego koła Polskiego Związku Emerytów i Rencistów. Wzbudziły ogromne zainteresowanie. W sumie wzięło w nich udział około 190 seniorów. Przyszli tłumnie, bo wcześniej dotarła do nich wiadomość, że w razie stwierdzenia zaćmy będą mogli - współpłacąc - skorzystać z szybszego jej usunięcia, zamiast tkwić w kolejkach. Zyskują też możliwość wyboru soczewki.

Zapłacą połowę ceny
W ramach akcji "Oko na seniora", zakwalifikowani do zabiegu komercyjnego usunięcia zaćmy seniorzy zapłacą 52 proc. jego ceny - ok. 1400 złotych. Różnicę pokryje szpital, ze środków finansowych, jakie otrzymał od samorządu Rudy Śląskiej.

- Wykonujemy wszystkie potrzebne badania diagnostyczne i kwalifikujemy do operacji. Na zabieg dofinansowany przez miasto czeka blisko 300 mieszkańców Rudy Śląskiej. Cena, standard świadczonej usługi, do tego krótka hospitalizacja z pełną opieką anestezjologiczną przy zabiegu, to niewątpliwie nasze atuty - mówi dr Beata Kumor-Wierzba, ordynator oddziału okulistycznego w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej.

W kraju na zabieg usunięcia zaćmy oczekuje 540 tys. osób, na Śląsku - ponad 80 tys. Czas oczekiwania skraca się w porównaniu z minionymi latami, ale nadal pozostaje długi.

Jak podaje Barometr Fundacji WHC, na przełomie lutego i marca 2017 roku ten czas wynosił 22,4 miesiąca. Oczywiście to wyliczenia uśrednione, bo są także placówki, gdzie zabieg usunięcia zaćmy można wykonać niemal od ręki, ale i takie gdzie wykonany zostanie po 2020 roku.

Na zmniejszenie kolejek miało wpływ wprowadzenie w życie unijnej dyrektywy transgranicznej (w praktyce od listopada 2014 r.), co umożliwiło przeprowadzanie operacji za granicą i refundacji zabiegu przez NFZ. Znaczenie miało też obniżenie o 25 proc. wyceny procedury, przy zachowaniu ogólnej kwoty (560 mln zł) przeznaczonej na te zabiegi.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH