Lekarze i dyrektorka Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Toruniu zawarli "transakcję wiązaną". Dyrekcja da podwyżki strajkującym lekarzom tylko wtedy, gdy zaczną pracować więcej - tak, by szpital zarobił na wyższe zarobki...

Do porozumienia pomiędzy dziesięcioma strajkującymi lekarzami a dyrekcją placówki doszło  już w poniedziałek (30 marca). Lekarze domagali się dodatkowego tysiąca złotych do podstawy pensji.

Dyrektorka placówki zaproponowała 10 proc. podwyżki. Byłoby to ok. 300-600 zł, zależnie od kwalifikacji lekarza, stażu pracy i pełnionej funkcji. Władze szpitala były też skłonne dać dużo więcej pieniędzy, ale tylko, jeśli lekarze przeszliby z umów o pracę na kontrakty. Tego rozwiązania jednak nie zaakceptowali, zaznaczając, że na etatach mają prawo do urlopów, zwolnień lekarskich i są chronieni przed nagłym zwolnieniem z pracy.

Ugoda zakłada, że medycy dostaną po 20 proc. podwyżki, czyli średnio po 600-700 zł. Kierownictwo zaznaczyło jednak, że większe zarobki są możliwe, jeśli szpital będzie miał płynność finansową. Nie da się jej utrzymać, gdy nie uda się wyrobić całego kontraktu podpisanego z NFZ, który płaci za wszystkie usługi wykonywane w lecznicy. Właśnie z tej puli część pieniędzy przeznaczona jest na wynagrodzenie dla personelu.

- Lekarze obiecali, że dołożą wszelkich starań, żeby kontrakt był w pełni realizowany. To oznacza, że trzeba będzie więcej pracować, żeby przyjąć na bieżąco tych pacjentów, którzy dziś czekają w kolejce. Jeśli stracimy płynność finansową, będziemy musieli renegocjować zarobki – mówi Elżbieta Strawińska, dyrektor szpitala.

- Przystaliśmy na tę propozycję. Zrobimy wszystko, żeby kolejki się skróciły, a szpital zarabiał więcej – komentuje dr Ewa Lisińska, sekretarz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy w placówce.

Kierownictwo planuje dodatkowe godziny pracy poradni przyszpitalnej. Dotąd przez większość dni w tygodniu ta nie była czynna popołudniami, bo nie miał kto w niej pracować. Teraz ta sytuacja ma się zmienić.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH