W szpitalnych spółkach będzie mniej pielęgniarek?

Ustawa o działalności leczniczej, która umożliwia przekształcenia samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej w spółki prawa handlowego, nie wymaga od szpitala zapewnienia norm opieki pielęgniarskiej.

O tym, że szpitale działające w formie spółek nie muszą stosować minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek mówi Elżbieta Buczkowska, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, wypowiadając się dla Dziennika Gazety Prawnej. 

- Artykuł 50 ustawy o działalności leczniczej obliguje jedynie publiczne szpitale do stosowania norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych - zaznacza.

W szpitalnych spółkach - zdaniem Buczkowskiej - realne staje się niebezpieczeństwo, że brak właściwej obsady pielęgniarskiej będzie powodować pozostawienie jednej pielęgniarki na oddziale podczas dyżuru nocnego.

W przekonaniu prezes NRPiP taka organizacja pracy doprowadzi do częstszych zdarzeń niepożądanych, przy nadmiernym obciążeniu pracą i odpowiedzialnością pielęgniarek i położnych. Jak zaznacza, warunki pracy w niektórych spółkach mogą też spowodować znaczące ograniczenie kształcenia ustawicznego i aktualizacji wiedzy zatrudnionych tam pielęgniarek.

Więcej: www.edgp.dziennik.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH