Przekształcenie szpitala w spółkę prawa handlowego nie ogranicza pacjentom dostępu do świadczeń zdrowotnych. Pieniądze z NFZ idą za usługą. Na razie wychodzi to na zdrowie zarówno szpitalom - spółkom, jak i pacjentom. Większość z nich przed przekształceniami borykała się z długami i to one spowodowały konieczność zmian własnościowych

Gros szpitali niepublicznych – to szpitale z większościowym udziałem jednostek samorządu terytorialnego, odpowiedzialnych, zgodnie z prawem za politykę zdrowotna na swoim terenie.

W Polsce działa 61 szpitali przekształconych w spółki prawa handlowego. Ponad 96 proc. udziałów w placówkach, które zmieniły status prawny należy do samorządów, prywatni inwestorzy mają w nich niespełna czteroprocentowy udział.

– W strukturze własnościowej szpitali samorządowych 62 proc. należy do powiatu, 28 proc. - do marszałka województwa, 3,8 proc. – do gminy a sektor prywatny ma 3,9 proc. udziałów – wyjaśnia Krzysztof Tuczapski, wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Niepublicznych Szpitali Samorządowych.

Z inwestorem zewnętrznego lub bez
Gros szpitali niepublicznych – to szpitale z większościowym udziałem jednostek samorządu terytorialnego, odpowiedzialnych, zgodnie z prawem za politykę zdrowotna na swoim terenie.

Większość z nich przed przekształceniami borykała się z długami i tak naprawdę to zadłużenie zmusiło niejednego starostę – rzadziej prezydenta, zwłaszcza większego miasta, w którym jest niejeden szpital – do szukania ratunku w ustawie oZOZ-ach oraz kodeksie prawa handlowego, stwarzających możliwość zmiany statusu szpitala z publicznego na niepubliczny.

Jeśli jednostki samorządu terytorialnego przekształcały same szpital bez udziału inwestora zewnętrznego, musiały go oddłużyć.  Tak stało się m.in. w Ełku – pierwszym w Polsce szpitalu przekształconym w spółkę prawa handlowego, Kielcach czy Kluczborku. Część z nich musiała przejść zmiany organizacyjne, redukcję personelu i administracji. Niektóre zleciły wykonywanie takich usług jak sprzątanie czy  przygotowywanie posiłków firmom zewnętrznym. Dzięki temu obniżyły koszty działania, jak oceniają specjaliści, o ok. 30 proc. Są jednak i takie placówki, które zostały przekształcone w spółki prawa handlowego z udziałem firm zewnętrznych.

Partnerstwo publiczno-prywatne
W „wejściach” inwestorskich wyspecjalizował się Zakład Usług Konsultingowych Know How w Szczecinie.

Adam Roślewski – szef szczecińskiej spółki – na pytanie skąd zainteresowanie inwestycjami w placówki medyczne, o których się mówi, że nie zapewniają wysokiej stopy zwrotu zainwestowanego kapitału, przyznaje, że stopa zwrotu jest niska, ale powyżej zera. Firma z czasem oczywiście liczy na więcej.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH