Jakub Szulc, wiceminister zdrowia zapewnia, że do końca tego miesiąca rząd opublikuje szczegóły planu oddłużania szpitali. Dlatego też, samorządy wojewódzkie wstrzymują się z decyzjami w sprawie zmiany formy prawnej szpitali i przychodni. Jeżeli środki przeznaczone na spłatę długów szpitali nie będą wykorzystane w tym roku, to zostaną przesunięte na kolejny.

Uchwała Rady Ministrów w sprawie oddłużania placówek, jak zapewnia resort zdrowia, ma być gotowa w ciągu dwóch tygodni. Do pierwszych przekształceń nie dojdzie więc wcześniej niż pod koniec marca. Dodatkowo rząd obawia się, że kryzys finansowy może negatywnie wpłynąć na zainteresowanie samorządów przekształcaniem szpitali w spółki. Liczy się z tym, że w pierwszej kolejności zmiana formy własności obejmie szpitale powiatowe, które są w stosunkowo dobrej kondycji finansowej. Na przejęcie zobowiązań tych najbardziej zadłużonych - szpitali wojewódzkich czy klinicznych - samorządów i akademii medycznych po prostu nie stać.

- Decyzję o tym, które szpitale zostaną przekształcone i w jakim terminie, podejmiemy po tym, jak poznamy zasady uruchomienia środków z budżetu na oddłużenie szpitali oraz ich wysokość. Chcemy po prostu wiedzieć, na co możemy liczyć - mówi Mariusz Kleszczewski, członek zarządu województwa śląskiego.

Podobna sytuacja jest w województwie świętokrzyskim. Tam również samorząd marszałkowski nie podjął jeszcze uchwały w sprawie zmiany formy podległej mu placówek, które są zadłużone na prawie 30 mln zł. List placówek przygotowywanych do przekształceń nie ma również w województwie podkarpackim, zachodniopomorskim czy wielkopolskim. Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego jest organem założycielskim dla 14 SP ZOZ, w tym dla dziewięciu szpitali.

W województwach, gdzie co prawda zostały podjęte uchwały samorządów popierające przekształcenia, też nie ma gotowych list placówek, których te zmiany mają dotyczyć.

- Obecna sytuacja szpitali wymaga zmian. Zmniejszenie różnic w wykonywanych świadczeniach zdrowotnych, podnoszenie efektywności jest możliwe tylko dzięki polepszeniu warunków ich funkcjonowania. A to wymaga wprowadzenia zmian systemowych. Dlatego przygotowujemy się do przekształceń, choć nie określiliśmy jeszcze szczegółów tych zmian - mówi Eliza Gniewek-Juszczak, rzecznik zarządu województwa lubuskiego.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH