Warszawskie szpitale chcą przekształcać się w spółki prawa handlowego lub pracownicze - podaje Życie Warszawy.

Szpital Ginekologiczno-Położniczy Świętej Zofii i Szpital Bielański chcą stać się spółkami prawa handlowego a Szpital Wolski liczy na spółkę pracowniczą.

– Chcemy przekształcić się w spółkę prawa handlowego ze 100-procentowym udziałem miasta – ogłosił wczoraj dr Wojciech Puzyna, dyrektor Szpitala św. Zofii przy ul. Żelaznej.

Lecznica nie skorzysta z rządowego programu „Ratujmy polskie szpitale”, ponieważ nie ma długów. W 2008 r. wypracowała 992 tys. zł zysku brutto. Miasto nie będzie musiało więc jej oddłużać.

– Nasze usługi będą bardziej różnorodne – podkreśla Puzyna. – Pojawi się możliwość skorzystania odpłatnie z dodatkowych udogodnień, np. luksusowej sali porodowej, indywidualnej opieki lekarza i pielęgniarki.

Zapewnia jednocześnie, że podczas leczenia nie będzie podziału chorych na gorszych - przyjmowanych w ramach kontraktu z NFZ - i lepszych - płacących dodatkowo.

Miejska spółka będzie czerpała profity z działalności komercyjnej. Dyrektor przewiduje, że aż 30 proc. dochodów lecznicy mogłoby pochodzić z takiego źródła. Spółka będzie mogła też zaciągnąć kredyt czy dokupić nowe budynki. W tej chwili nie jest to możliwe. Puzyna o przekształcenie Szpitala św. Zofii walczy od dwóch lat. Wcześniej nie udało mu się przekonać władz miasta do pomysłu utworzenia spółki pracowniczej.

Przekształcić chce się również Szpital Bielański. Rada społeczna lecznicy podjęła uchwałę o przekształceniu placówki w miejską spółkę prawa handlowego. Chce skorzystać z rządowego programu ratowania szpitali, aby spłacić wymagalne zobowiązania (4 mln zł).Zmian chce też Szpital Wolski. Miałby być spółką pracowniczą. Majątek szpitala pozostałby w rękach miasta.

Do pomysłów szpitali na przekształcenia odniesie się wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz, który od niedawna zajmuje się ochroną zdrowia w stołecznym ratuszu. Jak już podawaliśmy zastąpił on Jarosława Kochaniaka, którego projekt na przekształcenie stołecznych placówek nie znalazł poparcia ani wśród dyrektorów szpitali ani w radzie miasta co doprowadziło do braku jakichkolwiek działań.

Bartosz Dominiak, radny Lewicy, uważa, że w pierwszej kolejności należy przekształcić trzy najbardziej zadłużone szpitale: Szpital Praski pw. Przemienienia Pańskiego (64 mln zł), Szpital Grochowski (42 mln zł) i Szpital na Solcu (41 mln zł).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH