W komisjach sejmowych ostro o prywatyzacji uzdrowisk

Rząd chce prywatyzować polskie uzdrowiska, bo nie mają one pieniędzy na inwestycje - poinformował w środę w Sejmie wiceminister skarbu Tomasz Lenkiewicz. - Czy państwo nie macie już Boga w sercu, żeby tak trwonić dobro wspólne? To się nazywa grabież dobra narodowego - replikowała posłanka PiS Anna Sobecka.

Ministerstwo Skarbu Państwa chce sprzedać uzdrowiska w Ciechocinku, Lądku-Zdroju, Kołobrzegu, Busku-Zdroju, Rymanowie i Świnoujściu. W środę odbyło się w tej sprawie posiedzenie połączonych Komisji Skarbu i Zdrowia, w którym Lenkiewicz wziął udział. 

Posłowie dyskutowali nad projektem zmiany rozporządzenia dotyczącego wykazu tych uzdrowisk, które nie mają podlegać prywatyzacji. 

- Zdaniem Ministerstwa Skarbu Państwa nie ma żadnych przesłanek, aby spółki uzdrowiskowe, niebędące strategicznymi dla bezpieczeństwa państwa, były na liście spółek nieprywatyzowanych - zaznaczył wiceminister. 

Dodał jednak, że podstawowym argumentem, dla którego mają one być prywatyzowane, są ich potrzeby rozwojowe, inwestycyjne i ich stan finansów. Dodał, że prywatne spółki uzdrowiskowe rozwijają się dynamicznie i są silną konkurencją dla państwowych. 

Lenkiewicz zaznaczył, że uzdrowiska na inwestycje na lata 2012-213 (m.in. remonty) potrzebują: Busko-Zdrój ponad 13 mln zł, Lądek-Zdrój ponad 33 mln zł, Ciechocinek ponad 5 mln zł, Świnoujście 8,9 mln zł, Kołobrzeg 11,4 mln zł, a Rymanów 32,8 mln zł.

- Nie ma możliwości, by wygenerować takie zyski, aby te inwestycje zrealizować z bieżącej działalności, nie zaciągając zobowiązań - zaznaczył wiceminister skarbu.

Wiceminister zdrowia Jakub Szulc również uważa, że uzdrowiska potrzebują istotnych nakładów inwestycyjnych, które nie mogą być sfinansowane bezpośrednio ze środków Skarbu Państwa. 

Podczas posiedzenia komisji uspakajał też, że w ramach NFZ znajdą się pieniądze na lecznictwo uzdrowiskowe.

- Absolutnie uważamy, że istnieje konieczność finansowania świadczeń z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego z budżetu NFZ. Deklarujemy, że na pewno środki przeznaczone na lecznictwo uzdrowiskowe z NFZ nie będą ulegały zmniejszeniu, a ich wzrost jest wysoce prawdopodobny - powiedział wiceminister Szulc.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH