Zarząd powiatu w Świdniku czeka na analizy ekonomiczne dotyczące sytuacji miejscowego szpitala. W zależności od ich wyników, podejmie decyzję, w jakiej formie ma dalej funkcjonować placówka. Jeżeli będą niekorzystne, szpital zostanie przekształcony w spółkę prawa handlowego z o.o. lub akcyjną, wydzierżawiony lub sprzedany.

Sytuację wyjaśnia Zbigniew Twaróg, wicestarosta świdnicki:

– Szpital Miejski funkcjonował do tej pory bez zarzutu. W ubiegłym roku jego działalność zakończyła się nadwyżką finansową.

Sytuacja uległa zmianie po wejściu w życie ustawy o czasie pracy lekarzy. Żądania płacowe personelu znacznie przewyższały możliwości placówki w ramach kontraktu z NFZ. – Dlatego rada powiatu wyraziła zgodę, by zarząd poręczył kredyt na ten cel w wysokości 5,5 mln zł, zaciągnięty na 10 lat – tłumaczy starosta Twaróg.

Teraz stawia pytanie, czy szpital poradzi sobie ze spłatą kredytu, zachowując płynność finansową i mając środki na inwestycje. Dyrekcja szpitala ma wykonać analizę sytuacji, dotyczącą m.in. rentowności, płynności, zatrudnienia, wykorzystania łóżek. Podobne zadanie zlecone zostało firmie zewnętrznej. Dopiero po porównaniu obu diagnoz, zarząd podejmie decyzję o dalszej formie funkcjonowania szpitala.

Jak zaznacza Zbigniew Twaróg, ostatnio ogłoszona oferta dla zainteresowanych udziałem w przekształceniu szpitala jest jedynie balonem próbnym i ustaleniem potencjalnych inwestorów z ciekawą ofertą rozwoju placówki.

– Nasze ogłoszenie o szukaniu inwestora nie stanowi elementu jakiegokolwiek wiążącego postępowania przetargowego lub konkursowego – wyjaśnia.
Decyzja ma zostać podjęta po 15 sierpnia.

Zarząd powiatu oczekuje, że inwestor będzie kontynuował, a nawet rozszerzy dotychczasową działalność medyczną placówki, zredukuje koszty działalności i zapewni jej modernizację.

SP ZOZ w Świdniku prowadzi działalność medyczną obejmującą leczenie szpitalne, ambulatoryjne i rehabiltacyjne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH