W Senacie o niedofinansowaniu procedur chirurgicznych

Niedoszacowanie wyceny procedur chirurgicznych oraz limitowanie świadczeń z zakresu chirurgii onkologicznej - to m.in. problemy dotyczące leczenia w chirurgii ogólnej i onkologicznej, na które 27 marca wskazywali eksperci podczas posiedzenia senackiej komisji zdrowia.

- Mamy niedofinansowane procedury chirurgiczne, więc dochodzi do zadłużania się oddziałów - mówił prezes Towarzystwa Chirurgów Polskich prof. Marek Krawczyk. Dodał, że zbyt niskie finansowanie ma także wpływ na brak inwestycji w nowoczesny sprzęt i wyposażenie.

Prof. Krawczyk zwrócił ponadto uwagę na zbyt małą w jego ocenie liczbę lekarzy chirurgów. - W Polsce na 100 tys. osób jest 15 chirurgów, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych - 39 chirurgów - mówił. Podkreślił, że liczba lekarzy tej specjalności spada.

Konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii onkologicznej prof. Krzysztof Herman jako główne problemy wskazał niedoszacowanie procedur chirurgii onkologicznej o około 30-50 proc., limity kontraktów z NFZ i niezapłacone nadwykonania, a także brak uzależnienia finansowania od jakości leczenia.

Według niego, niezbędne jest wprowadzenie standaryzacji jakości, zmiany w finansowaniu, a także zmiany w kształceniu specjalistów z dziedziny chirurgii ogólnej i onkologicznej. Prof. Herman zwrócił też uwagę na fakt, że wiele zabiegów chirurgii onkologicznej wykonywanych jest na oddziałach chirurgii ogólnej, zaś statystyki pokazują, że pacjenci mają większe szanse na wyleczenie w ośrodkach specjalistycznych.

- Widać systematyczny wzrost liczby pacjentów onkologicznych - podkreśliła wiceminister zdrowia Agnieszka Pachciarz, a jednocześnie przyznała, że opracowanie właściwej wyceny świadczeń jest bardzo trudne, ponieważ różnice w szacowaniu kosztów przez różne placówki wynoszą nawet 25 proc.

Dodała, że wyzwaniem jest też wdrożenie uzależnienia wyceny świadczeń od jakości ich wykonywania. Jak mówiła, obecnie trudno jest osiągnąć dochodowość na oddziałach chirurgii ogólnej.

Dyrektor Centrum Onkologii w Bydgoszczy prof. Zbigniew Pawłowicz postulował, aby senacka komisja zdrowia wystąpiła do NFZ z wnioskiem, aby leczenie pacjentów onkologicznych było traktowane jak procedury ratujące życie, czyli nielimitowane.

Także senator Alicja Chybicka oceniła, że nie można limitować zabiegów chirurgii onkologicznej, bo są to procedury ratujące życie. Dodała, że szpitale wykonują zabiegi ponad limit z kontraktu z NFZ, co prowadzi do zadłużania się tych placówek. W jej ocenie procedury chirurgiczne muszą być też lepiej wyceniane. Wnioski z dyskusji mają zostać opracowane i przesłane przez senacką komisję do resortu zdrowia. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH