W Sejmie projekt ws. zwolnienia weteranów z opłat za DPS Fot. archiwum

Częściowe lub całkowite zwolnienie weteranów z opłat za pobyt w Domu Pomocy Społecznej zakłada projekt noweli, którym zajął się Sejm. Członkowie klubów wyrazili generalne poparcie dla inicjatywy. Zgłoszono jednak poprawki dotyczące m.in. zasad finansowania tego rozwiązania.

Poseł-sprawozdawca Anna Krupka (PiS) poinformowała, że w związku z wpłynięciem dwóch projektów - rządowego i poselskiego (autorstwa PO) poświęconych podobnej tematyce komisja polityki społecznej zdecydowała o przedłożeniu wspólnego sprawozdania tych projektów. Jako wiodący przyjęto projekt rządowy.

- Celem tego projektu jest wsparcie członków Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość RP, którzy z powodu wieku, choroby bądź niepełnosprawności nie mogą samodzielnie funkcjonować. Projektowana ustawa wprowadzi możliwość zwolnienia ich w części lub w całości z ponoszenia opłaty w Domu Pomocy Społecznej z urzędu albo na wniosek. O zwolnieniu będzie decydował organ ustalający opłatę za pobyt w DPS w formie decyzji administracyjnej, uwzględniając możliwości i sytuację finansową gminy. Do ubiegania się o zwolnienie z ponoszenia opłaty będzie uprawniała decyzja o przyznaniu uprawnień kombatanckich, zaświadczenie o uprawnieniach kombatanckich lub legitymacja członka Korpusu - mówiła w środę (13 września) Krupka.

Waldemar Andzel z PiS podkreślił, że ustawa będzie miała zastosowanie dla osób najbardziej zasłużonych dla Rzeczpospolitej, które narażając życie i zdrowie walczyły zbrojnie o jej niepodległość i suwerenność. Zaznaczył, że projekt obejmuje więc także osoby biorące czynny udział w Powstaniu Warszawskim. - Jest więc szerszy od zgłoszonego przez posłów PO, traktuje wszystkich kombatantów równo. Zmiany te powinny być wprowadzone dawno temu, niestety przez osiem lat rządów PO-PSL środowisko kombatanckie się ich nie doczekało. Nakłady na urząd ds. kombatantów na początku rządów PiS zostały zwiększone o 5 mln zł, podczas gdy za rządów PO były sukcesywnie zmniejszane - powiedział.

Reprezentujący klub PO Marcin Święcicki przypomniał, że PO z inicjatywy m.st. Warszawy przedstawiła rok temu projekt, by powstańcy warszawscy z DPS mogli korzystać bezpłatnie, a koszt ich pobytu po połowie pokrywało miasto Warszawa i rząd. - Rząd przedstawił ostatnio projekt szerszy - obejmujący wszystkich weteranów walk o niepodległość i został on rekomendowany przez komisję. Niemniej podczas jej obrad nasunęły się wątpliwości. Największą jest, że powierza się tę sprawę gminom według ich własnego uznania, czy stać je na pomoc kombatantom, czy nie (...)więc nie ma pewności, że będą jednakowo traktowani. A jak przypomniano na komisji, weterani walczyli o wolną Polskę, nie o wolną gminę i nie ma powodu, by państwo i rząd zdejmowały z siebie odpowiedzialność za weteranów - mówił.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH