W Sejmie o ułatwieniach przy przetargach w nauce

Wyższy próg, od którego należy ogłaszać przetargi i inne usprawnienia realizacji zamówień w instytucjach kultury i naukowych - zakłada projekt nowelizacji Prawa zamówień publicznych, którego drugie czytanie odbędzie się w Sejmie w środę ( 5 lutego).

Projekt zakłada podwyższenie tzw. progu bagatelności, od którego trzeba stosować procedury przewidziane w przepisach o zamówieniach publicznych. Zgodnie z obowiązującym dziś prawem przetargi rozpisuje się na wszystkie zakupy warte więcej niż 14 tys. euro, co znacznie spowalnia prowadzenie badań naukowych.

W projekcie nowelizacji podniesiono progi prowadzenia zamówień publicznych dla wszystkich podmiotów do 30 tys. euro dla nauki, do 130 tys. euro dla instytutów naukowych i 200 tys. euro dla uczelni wyższych.

Zaproponowano też zmiany, dzięki którym prostsze ma być planowanie i szacowanie wartości zamówień na uczelniach o bardzo rozbudowanej strukturze.

Projekt przewiduje także inne ułatwienia przy udzielaniu zamówień publicznych przez zamawiających z sektora naukowo-badawczego.

Przewidziano np. możliwość zamówienia z wolnej ręki podczas kupna rzeczy wytwarzanych wyłącznie dla prac badawczych, eksperymentalnych, naukowych lub rozwojowych, które nie służą prowadzeniu przez zamawiającego produkcji seryjnej, której celem jest osiągnięcie rentowności rynkowej lub pokrycie kosztów badań lub rozwoju. Zaproponowano też możliwość zamówienia z wolnej ręki sprzętu wytwarzanego tylko przez jednego producenta.

Obecnie wszczęcie procedur przetargowych opóźnia fakt, że naukowcy bardzo późno otrzymują pieniądze z grantów. W związku z tym w nowelizacji proponuje się m.in. możliwość unieważnienia już ogłoszonego przetargu, jeśli instytucja naukowa nie dostanie grantu na swoje badania. Dzięki temu formalności przetargowe będzie można rozpocząć równolegle z ubieganiem się o fundusze, co przyspieszy rozpoczęcie badań.

Przedstawiciele środowiska naukowego wielokrotnie zwracali uwagę m.in., że stosowanie procedury przetargowej, np. przy zakupie odczynników chemicznych czy specjalistycznego oprogramowania komputerowego, znacznie wydłuża czas realizacji badań. To, ich zdaniem, zmniejsza konkurencyjność polskich naukowców wobec kolegów z zagranicy.

Więcej: naukawpolsce.pap.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH