W Sejmie o finansach ochrony zdrowia

W czwartek (21 stycznia) o finansach ochrony zdrowia debatowano w Sejmie.

Plan finansowy Narodowego Funduszu Zdrowia na rok 2010 opiewa na kwotę niższą o około 1,3 mld zł niż rzeczywiste wykonanie planu finansowego NFZ w 2009 r. To spadek ok. 2 proc. - oświadczył w Sejmie wiceminister zdrowia Jakub Szulc. Zaznaczył, że prezes NFZ uruchomi fundusz zapasowy i przeznaczy z niego na świadczenia medyczne 2,2 mld zł.

Szulc oświadczył, że plan NFZ jest „faktycznie niższy", ale jest tak w sytuacji, w której „znakomita większość innych dziedzin gospodarki w Polsce odnotowuje spadki daleko wyższe niż to, co dzieje się w ochronie zdrowia".

Według Szulca, trzeba pamiętać, że w poprzednich latach plany finansowe NFZ zwykle były niższe, a rzeczywiste wykonania wyższe, np. w ub.roku plan opiewał na kwotę 53,5 mld zł, a wykonanie wyniosło 55 mld zł, w 2008 r. plan to 42 mld zł, a wykonanie 49 mld zł.

Małgorzata Sadurska (PiS) oświadczyła, że w woj. lubelskim większość placówek nie podpisała kontraktu, bo Fundusz zaproponował „cyrograf". " Jej zdaniem, w takiej sytuacji jest np. Szpital Wojewódzki w Puławach, który jeśli podpisze kontrakt, „będzie musiał zamknąć sześć oddziałów i zredukować załogę".

Szulc w odpowiedzi na pytanie Sadurskiej mówił, że to algorytm wprowadzony przez rząd PiS spowodował nierówny podział środków i pokrzywdzenie placówek ze wschodniej Polski. Jego zdaniem, na 56 szpitali w woj. lubelskim 11 nie podpisało dotychczas umów. Do końca lutego, jak mówił, trwają negocjacje z tymi placówkami.

Szulc poinformował, że w całym kraju tylko w trzech województwach (lubelskie, warmińsko-mazurskie, podkarpackie) kontrakty są częściowo niepodpisane. Również w tych województwach, a także w woj. świętokrzyskim, są problemy z wypłatami pieniędzy za nadwykonania.

Marek Balicki (poseł niezrzeszony) mówił, że chaos i zamieszanie ostatnich tygodni pokazują, iż czas Ewy Kopacz jako ministra zdrowia „został zmarnowany". Balicki oświadczył, że „potrzeba nam dziś nowego otwarcia w naprawie ochrony zdrowia. Aby to zrobić, potrzebne jest ponadpartyjne porozumienie".

Na zakończenie debaty minister zdrowia Ewa Kopacz podziękowała posłom za merytoryczną dyskusję. Kopacz podsumowała, że przez dwa lata zadłużenie szpitali nie wzrosło i dodała, że w tym okresie nakłady na służbę zdrowia wzrosły o 14 mld zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH