Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w likwidacji w Rawiczu, jako pierwszy w regionie przejdzie proces przekształcenia w spółkę prawa handlowego.

Dyrektorowi placówki do tej pory zależało, aby jak najszybciej zakończyć formalności, ale w tej chwili być może szpital poczeka na przyjęcie przez parlament ustaw o zmianach w służbie zdrowia. Przygotowany przez rząd projekt jednej z nich, zakłada między innymi zwolnienia podatkowe dla przekształconych w spółki szpitali.

Decyzja zapadła już rok temu. Radni powiatu rawickiego wyrazili zgodę na przekształcenie lecznicy w spółkę ze stuprocentowym udziałem samorządu. Dokładnie taki model funkcjonowania szpitali w Polsce chce wprowadzić rząd. Rawicka lecznica przygotowuje się do tego momentu już od około dwóch lat.

– Z naszych szacunków wynika, że szpital potrzebuje na modernizację i dostosowanie się do wymaganych przez Ministerstwo Zdrowia standardów leczenia około 40 milionów złotych, lub nawet więcej. Samorząd powiatowy nie ma takich pieniędzy, aby sfinansować te potrzeby. Po wielu konsultacjach, analizach, dyskusjach, wspólnie z zarządem powiatu i radnymi doszliśmy do wniosku, że szansą na to, aby mieszkańcy mogli nadal korzystać z własnego, działającego na odpowiednim poziomie szpitala jest przekształcenie go w spółkę – wyjaśnia dyrektor Janusz Atłachowicz.

Do tej pory zarządzający lecznicą dążyli do jak najszybszego zafunkcjonowania spółki tak, aby mogła ona przystąpić do kontraktowania usług medycznych z NFZ na nowy rok. Jednak teraz być może w Rawiczu poczekają na wejście nowych ustaw w życie.

– Zakładają one między innymi zwolnienia podatkowe na dwa lata dla tych, którzy przekształcą się w spółki. To bardzo duża korzyść, z której warto skorzystać – zaznacza Janusz Atłachowicz.

Powiat jest pewny, że mieszkańcy skorzystają na przekształceniu szpitala.

– Jestem przekonany, że podjęliśmy właściwą decyzję we właściwym czasie. Całe mienie szpitala jest nadal społeczne. Samorząd będzie stał na straży tego, aby było ono dobrze zarządzane przez zarząd spółki – przekonuje wicestarosta Zygmunt Wolny. Głównym celem spółki, oprócz leczenia pacjentów, w pierwszym okresie jej działalności, będzie zagospodarowanie 5 hektarów gruntów i 19 obiektów szpitalnych. Spółka ma tak wykorzystać ten majątek, aby przynosił on zysk, który ma być przeznaczany na rozwój szpitala.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH