Kolejny dzień rozmów strajkujących lekarzy z dyrekcją Szpitala Powiatowego im. F. Kryształowicz w Olkuszu nie przyniósł efektu. Protest ponad czterdziestu olkuskich lekarzy trwa.

Na szpitalnych korytarzach pusto. Są zamknięte niemal wszystkie przychodnie, a szpital pracuje, tak jak na ostrym dyżurze. Na drzwiach wywieszone kartki, że przychodnie są zamknięte ze względu na strajk. Nieliczni pacjenci odchodzą z kwitkiem.

– Niestety kolejny dzień rozmów nie przyniósł efektów. Nadal stoimy na stanowisku, żeby zaproponowane przez nas stawki wynagrodzeń wprowadzić do końca tego roku. Dyrektor, że do końca przyszłego roku. Na to nie możemy się zgodzić. Zbulwersował nas fakt, że dyrektor dał od dzisiaj podwyżkę w żądanej przez nas kwocie, ale tylko kilku lekarzom z psychiatrii. To próba rozbijania naszej jedności. Jeszcze dzisiaj złożymy staroście pismo informujące o naszych postulatach i fiasku negocjacji – wyjaśnia doktor Zdzisława Szczygieł, członek zarządu olkuskich struktur Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Pensje olkuskich lekarzy należą do najniższych w województwie. Lekarz z drugim stopniem specjalizacji i 26-letnim stażem pracy zatrudniony w olkuskim ZOZ dostaje „na rękę” 2300 zł. Dlatego chcą, aby wynagrodzenie zasadnicze lekarzy z drugim stopniem specjalizacji podnieść do 4200 zł, z pierwszym stopniem specjalizacji do 3800 zł, a bez specjalizacji do 3500 zł. W trakcie negocjacji dyrektor zaproponował, żeby pensję dla specjalisty podnieść do 3300 zł, to mniej niż dostaje lekarz-rezydent.

– W krakowskim szpitalu im. Rydygiera specjalista z "dwójką" dostaje 4800 zł, z pierwszym stopniem specjalizacji 4200 zł, a teraz wchodzą z dyrekcją w spór zbiorowy żądając podwyżek płac – informuje doktor Szczygieł.

Także w szpitalach z Małopolski zachodniej lekarze zarabiają lepiej niż w Olkuszu. Lekarze z drugim stopniem specjalizacji zatrudnieni w oświęcimskim ZOZ zarabiają 4600 zł i też negocjują 10 proc. podwyżki. Strajkujący olkuscy lekarze zapewniają, że zrobią wszystko, aby z powodu strajku nie ucierpieli pacjenci.

W ciągu ostatnich dwóch lat z olkuskiego szpitala odeszło z pracy 21 lekarzy, którzy przenieśli się do innych, także finansowanych przez NFZ małopolskich szpitali, gdzie zarabiają znacznie więcej. Albo do niepublicznej służby zdrowia.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH