Rozpoczął się cykl szkoleń, które podniosą kwalifikacje kierunkowe mieleckich.

Za I etap szkoleń zapłaci szpital – na ten cel dyrekcja znalazła ok. 10 tys. zł. W przyszłym roku pomoże starostwo powiatowe, które na II etap przygotowało 44 tys. zł. Pacjenci mieleckiego szpitala mają powody do zadowolenia: szkolenia oznaczają, że personel będzie się nimi opiekował w zgodzie z najnowocześniejszymi standardami.

Jak mówi Marzena Czyż, naczelna pielęgniarka, w programie podnoszenia kwalifikacji są aż cztery duże bloki szkoleniowe.

Pierwszy dotyczy szczepień ochronnych, drugi leczenia krwią i jej składnikami, kolejny resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Pielęgniarki doszkolą się również z zakresu wykonywania i interpretacji badań EKG.

– Specyfika pracy pielęgniarki na każdym oddziale jest nieco inna. Na początku roku nastąpiła analiza potrzeb kadry w zakresie szkoleń. Jest oczywiste, że medycyna się rozwija, jej możliwości są coraz większe, ale żeby je wykorzystać trzeba być na bieżąco z wiedzą – nie kryje Marzena Czyż. – Pielęgniarki np. z oddziału noworodkowego domagają się szkoleń z zakresu szczepień, panie pracujące na OIOM-ie są ciekawe nowości w temacie resuscytacji . Udało się więc stworzyć taki program dokształcania, który jest już konkretną odpowiedzią na potrzeby naszej kadry.

W szkoleniach weźmie udział prawie 190 osób. Pielęgniarka naczelna cieszy się, bo zaangażowania i ambicji pielęgniarkom nie brakuje. Kiedy tylko z Izby Pielęgniarskiej przychodzi informacja o kursie, lista chętnych do nauki jest gotowa prawie natychmiast.
– Do tej pory panie szkoliły się za własne pieniądze, ale to było dla nich bardzo uciążliwe. Stąd pomysł, żeby jednak te bardzo potrzebne kursy kierunkowe zaoferować bezpłatnie, czyli po prostu znaleźć na nie pieniądze w kasie szpitala i starostwa. Udało się i już 33 pielęgniarki kilka dni temu wyjechały do Rzeszowa na pierwszy kurs: dotyczący leczenia krwią i jej składnikami – informuje Marzena Czyż. – Aby jeszcze bardziej ułatwić kadrze dostęp do szkoleń, część z nich być może uda się zorganizować na miejscu, w Mielcu. Prawdopodobnie będzie to dotyczyć choćby szkoleń w zakresie szczepień ochronnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH