W "Matce Polce" pielęgniarki też były bliskie odejścia od łóżek Fot. archiwum

Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi to kolejna - obok CZD - wysokospecjalistyczna placówka lecząca dzieci, która boryka się problemami finansowymi. Również tam pielęgniarki były bliskie odejścia od łóżek pacjentów, jednak udało im się dojść do porozumienia z dyrekcją.

Pod koniec zeszłego roku resort skarbu przekazał łódzkiemu Instytutowi Centrum Zdrowia Matki Polki pomoc w wysokości 100 mln zł z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców. Było to możliwe dzięki zmianie rozporządzenia w sprawie wsparcia niebędącego pomocą publiczną.

Rozporządzenie pozwoliło na finansowanie procesów naprawczych w podmiotach leczniczych będących instytutami badawczymi. Analogiczną pomoc przewidziano dla stołecznych placówek: Instytut "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" (gdzie od tygodnia, od 24 maja, strajkują pielęgniarki) oraz Instytut Matki i Dziecka.

Zadłużenie Centrum Zdrowia Matki Polki sięga 300 mln zł. Zdaniem dyrektora placówki Macieja Banacha 100 mln zł wsparcia z MSP poprawiło jej wiarygodność w oczach instytucji zewnętrznych, nadal jednak niezbędne jest kontynuowanie kompleksowej restrukturyzacji obejmującej finanse, zatrudnienie, administrację i rozwój ICZMP.

Z kolei na początku maja MSP przekazało na własność łódzkiemu Instytutowi ponad 100 działek o wartości 300 mln zł - jest to obszar, na którym prowadzi on swoją działalność; nie będąc właścicielem tych gruntów, zadłużony Instytut nie miał możliwości zaciągania kredytów hipotecznych i pożyczek w bankach.

- Obecnie ustalamy, które działki mogą stanowić hipotekę dla banków. Na pewno nie te, na których wykonywana jest działalność medyczna, zatem z własności o wartości 300 mln zł możemy wykorzystać zaledwie jej część, dającą sumę 45 mln zł. To i tak pomoże uzyskać nisko oprocentowany - na ok. 3 proc. - kredyt w wysokości 30 mln zł - zaznaczył w dyrektor Instytutu.

Jak wyjaśnił, dysponując takim kredytem, dyrekcja ICZMP może kontynuować restrukturyzację finansową i spłacać wierzycieli, u których zaciągnięto kredyty na 6-7 proc.

- Jednocześnie możemy myśleć o rozwoju działalności i tworzeniu w niej nowych kierunków, jak np. interna dla kobiet, OIT dla dorosłych, nowe procedury w otolaryngologii i kardiologii dziecięcej, rehabilitacja dla dzieci - dodał.

Również w tej placówce pielęgniarki rozważały strajk. - Sytuacja w Matce Polce wygląda identycznie jak w CZD i byłyśmy już bliskie odejścia od łóżek, jednak nasz dyrektor podjął rozmowy i ugasił ten pożar - poinformowała przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w ICZMP Alicja Miszkiewicz.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH