- To ostatni moment, aby SP ZOZ w Lwówku Śląski zastąpić spółką. Zadłużenie każdego dnia wzrasta i już kończą się możliwości finansowania placówki w takiej formie

Procedury formalne likwidujące SP ZOZ mają zakończyć do 31 grudnia 2013 roku, ale placówka zaprzestanie świadczenia usług już końcem tego roku. By pacjenci mieli zapewnioną opiekę tworzona jest spółka, która od 1 stycznia 2009 roku ma przyjmować pacjentów.

Utworzona spółka w formie dzierżawy przejmie majątek ruchomy od ZOZ-u, a nieruchomości od powiatu. Obecne zadłużenie placówki stanie się zadłużeniem powiatu, więc spółka rozpocznie działalność bez obciążeń finansowych.

Oznacza to swobodę w podpisywaniu umów na dostawę wszelkich usług, materiałów, leków i mediów niezbędnych do realizacji kontraktów medycznych. Ponadto spółka będzie miała większe możliwości działania i prowadzenia usług komercyjnych mających wpływ na osiągany przez nią wynik finansowy.

Członkowie zarządu spółki będą mieli z jednej strony możliwość podejmowania szybkich decyzji, elastycznie wpasowując się w rynek świadczeń medycznych, z drugiej jednak strony będą odpowiadali własnym majątkiem za podejmowane decyzje.

Największym wyzwaniem stojącym teraz przed władzami powiatu, oprócz uporania się z ogromnym, przekraczającym 31 mln zł zadłużeniem ZOZ-u, jest sprawne przeprowadzenie przekształcenia w spółkę oraz zakontraktowanie usług medycznych na kolejny rok. Stosowne uzgodnienia z NFZ zostały już poczynione.

Za przeprowadzeniem procesu likwidacji odpowiada powołany na stanowisko dyrektora jednostki Ryszard Brzozowski, który ma ogromne doświadczenie w prowadzeniu podobnych przekształceń.

Zmiany dotyczące funkcjonowania SP ZOZ w Lwówku Śląskim nie oznaczają prywatyzacji placówki, ponieważ w dalszym ciągu jej właścicielem będzie powiat, zakontraktowane świadczenia medyczne nadal udzielane będą w ramach NFZ dla wszystkich mieszkańców.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH