Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego zaczął porządki w szpitalach. Każe pozbyć się wszystkich zbędnych nieruchomości. Na początek pod młotek pójdzie gmach przy ul. Warszawskiej w Gorzowie. Następne w kolejce są Zielona Góra, Cibórz i Międzyrzecz.

Główny gmach przy ul. Warszawskiej był wystawiony do przetargu wiosną ub.r. Cena wywoławcza wynosiła wtedy 30 mln zł. Brakowało jednak chętnych na nieruchomość. Już przy drugim przetargu cena spadła o 5 mln zł, ale znów nikt się nie zgłosił. Tomasz Hałas, członek zarządu województwa zapowiadał wówczas, że zarząd nie planuje obniżenia ceny nieruchomości.W ub. tygodniu podczas posiedzenia zarządu województwa zapadła jednak decyzja o obniżeniu ceny wywoławczej do 20 mln zł - pisze Gazeta Wyborcza.

Nową ceną wywoławczą dla mniejszego budynku przy ul. Warszawskiej jest kwota 1,5 mln zł. Wcześniej budynek miał kosztować prawie 2 mln zł. Z kolei nieruchomość przy ul. Teatralnej zostanie wystawiona na sprzedaż za co najmniej 140 tys. zł.

Niższa cena to niejedyny element, który ma przyciągnąć potencjalnych kupców. Urząd Miasta wydał warunki zabudowy dla terenu, na którym stał szpital. Może tu powstać hotel, sklep czy blok mieszkalny.

- W połowie lutego będzie gotowa pełna prezentacja multimedialna. Będziemy zachęcać biura nieruchomości w całej Polsce, aby zainteresowały się obiektem. Ogłoszenia o sprzedaży w prasie ogólnopolskiej to za mało, żeby wypromować towar. Jeśli chcemy sprzedać budynki poszpitalne, potrzebna jest reklama zrobiona z większym rozmachem - tłumaczy Elżbieta Polak, wicemarszałek z PO.

Polak jest przekonana, że nadchodzący kryzys finansowy nie powinien zagrozić transakcji. Bowiem do tej pory możliwości zagospodarowania działki były ograniczone. Potencjalnych kupców odstraszała funkcja terenu. Teraz niekoniecznie musi tu być szpital.

Szpitale podległe marszałkowi czeka więcej zmian w nieruchomościach. Dyrektorzy lecznic przygotowali spis gruntów i budynków, które są im zbędne do działalności statutowej.

- Utrzymywanie obiektów, które nie są wykorzystywane, jest ogromną niegospodarnością. W końcu zarządzanie szpitalem to nie tylko realizowanie świadczeń zdrowotnych, ale również zarządzanie budynkami - mówi wicemarszałek Polak.

Lista zbędnych nieruchomości jest długa. Najwięcej nieczynnych budynków jest w szpitalu dla nerwowo i psychicznie chorych w Ciborzu. Na terenie byłych wojskowych koszar o powierzchni 45 tys. m kw. stoją 62 obiekty. Większość z nich znajduje się w fatalnym stanie. Osiem z nich w ogóle nie jest wykorzystanych.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH