W Lublinie chcą walczyć z pracą u niepublicznych konkurentów za pomocą lojalek

Na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie rozpoczęła się akcja podpisywania przez lekarzy umów o zakazie konkurencji. Nie będzie im wolno podejmować dodatkowej pracy w placówkach, które mają kontrakty z NFZ. Zakaz działalności konkurencyjnej obejmuje wszystkich lekarzy: profesorów, adiunktów, asystentów.

Włodzimierz Matysiak, rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, nie ujawnia szczegółów, ale wiadomo nam, że 24 lutego rektor rozmawiał m.in. z kilkoma profesorami Kliniki Gastroenterologii z Pracownią Endoskopową Szpitala Klinicznego nr 4, dla którego UM jest organem założycielskim. Szpital stracił kontrakt na gastroskopię.

Zapanować nad rynkiem
- Chcemy zapanować nad rynkiem usług medycznych. Jeżeli się to powiedzie, będziemy pierwsi w Polsce, którzy rozwiążą patową sytuację. Bo nie może być tak, że pracownik kliniki podejmuje pracę w niepublicznym ZOZ-ie, który też ma kontrakt z NFZ - mówi nam dr Włodzimierz Matysiak.

Jego zdaniem należy domniemywać, że kontrakt kliniki byłby większy, gdyby nie dodatkowe zajęcie jej pracownika w konkurencyjnej jednostce. Dodaje, że podpisywanie umów o zakazie konkurencji generalnie dotyczy wszystkich lekarzy, także profesorów.

W sukurs władzom rektorskim Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przyszedł Sejm. Posłowie przegłosowali 4 lutego 2011 roku rządowy projekt nowelizacji ustawy "Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki...". Ograniczeniu ma ulec wieloetatowość. Dodatkowy etat będzie możliwy jedynie po uzyskaniu zgody rektora. Nowe przepisy mają wejść w życie z początkiem roku akademickiego 2011/2012.

Co prawda nie na nieistniejące jeszcze prawo, a na kodeks pracy powołuje się rektor żądając lojalności, ale polityczny klimat sprzyja wprowadzaniu do umów o pracę klauzul o zakazie konkurencji.

Jeden pracodawca to ideał
Należy zaznaczyć, że Uniwersytet Medyczny w Lublinie jest organem założycielskim nie tylko dla Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4, ale  także dla SP Szpitala Klinicznego nr 1, Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. prof. Antoniego Gębali i Stomatologicznego Centrum Klinicznego UM. Do tej pory akcja podpisywania klauzul lojalnościowych najszerzej prowadzona była w Szpitalu Klinicznym nr 1, ale nie dotyczyła profesury. Teraz, za sprawą rektora, obejmuje pozostałe jednostki UM, w których pracują samodzielni pracownicy naukowi.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH