Firma Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca, która stworzyła już sieć oddziałów kardiologicznych na południu Polski, chce otworzyć klinikę kardiochirurgiczną w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi.

Jedyny oddział - w szpitalu Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 3 im. Sterlinga - robił 1100 zabiegów, a bardziej skomplikowane przypadki odsyłał do innych ośrodków. Prezesi Klinik Serca musieli policzyć, że przy tak słabej konkurencji będą mogli rozwinąć skrzydła. Przy okazji świetnie by zarobili, bo NFZ za operacje kardiochirurgiczne bardzo dobrze płaci - pisze Gazeta Wyborcza.

„Biegański“ to też nieprzypadkowy wybór. Działa tam jedna z największych klinik kardiologicznych w Łodzi. Gdyby w szpitalu powstała kardiochirurgia, byłby to najsilniejszy ośrodek leczenia chorób serca w regionie. Właśnie dlatego lekarze z tej placówki od lat zabiegali, by mieć pod ręką fachowców, którzy zoperują serca ich pacjentów. Ale na nowy oddział nie ma pieniędzy.

Dla Polsko-Amerykańskich Klinik brak pieniędzy, to nie problem. W Polsce działa już kilka oddziałów prowadzonych przez Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca. M.in. dzięki ich powstaniu udało się stworzyć na Śląsku sieć pracowni hemodynamicznych, do których trafiają pacjenci ze świeżym zawałem.

W Łodzi chcą stworzyć oddział wypełniony najnowocześniejszą aparaturą. Prezesi - dr Paweł Buszmen i prof. Andrzej Bochenek - przygotowali projekt i kilka miesięcy temu zanieśli go do dyrekcji szpitala. Do dziś nie dostali odpowiedzi, czy mogą liczyć na współpracę.

- Podlegamy urzędowi marszałkowskiemu, czekam na jego opinię – mówi GW Małgorzata Majer, dyrektorka "Biegańskiego".

- Na razie nie ma decyzji - dodaje Jacek Grabarski z urzędu marszałkowskiego. - Sprawą musi zająć się zarząd województwa.

Urzędnicy zabierają się do sprawy jak pies do jeża. Szefowie klinik przekonują, że nie warto zasypiać gruszek w popiele.

„W Łodzi dostępność do operacji kardiochirurgicznych jest utrudniona przez zbyt małą liczbę sal operacyjnych" - piszą Buszmen i Bochenek do dyrektorki szpitala im. Biegańskiego. Według nich problem w kolejnych latach będzie narastać ze względu na starzenie się społeczeństwa. Województwo łódzkie jest na przedostatniej pozycji w zakresie operacji kardiochirurgicznych.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH