Dyrekcja Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim przygotowuje nowe zasady wynagradzania lekarzy i pielęgniarek, które mogą wejść w życie już w przyszłym roku. Płacowa rewolucja opiera się na prostym uznaniu faktu, że praca pracy nierówna.

- Jeśli chodzi o lekarzy, chodzi nam o system wynagradzania uwzględniający z jednej strony przychód placówki, a z drugiej nakład wykonanej pracy oraz konieczność istnienia słabiej finansowanych oddziałów – wyjaśnia Piotr Dębicki, wicedyrektor szpitala ds. lecznictwa. – Jeden lekarz może wykonać w ciągu miesiąca procedury za 100 tys. zł, inny tylko za 20 tys. zł. Nie oznacza to, że ten drugi gorzej pracuje. Za wykonywane przez niego procedury NFZ płaci po prostu mniej. Jednak dla szpitala cenniejszy jest ten pierwszy.

Na razie stażyści, rezydenci, specjaliści i ordynatorzy zarabiają w swoich grupach podobnie, niezależnie od tego, na jakim oddziale pracują i co robią. Podobnie jest w przypadku pielęgniarek.

- Pielęgniarki pracujące na bloku operacyjnym, OIT lub w SOR mają bardzo wysokie kwalifikacje i wiele obowiązków wykonywanych w ciągłym stresie – argumentuje Wanda Szumna, dyrektor szpitala. – Znacznie łatwiejszą pracę mają ich koleżanki z przyszpitalnych poradni.

Dlatego powstał plan zróżnicowania podstawy wynagrodzenia pielęgniarek, co oznacza, że ich pensje mogłyby zależeć od tego, na jakim oddziale pracują. I tak np. pielęgniarka zatrudniona na oddziale intesywnej terapii zarabiałyby więcej niż zatrudniona np. na okulistyce.

- Mogłoby tak być, ale niekoniecznie, ponieważ chcemy równolegle wprowadzić premie motywacyjne dla najlepszych pracowników – dodaje dyrektor Szumna.

Anna Rybska, przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w gorzowskim szpitalu, uważa, że za wcześnie na razie na ocenę propozycji dyrekcji. Tym bardziej, że na poszczególnych oddziałach trwają konsultacje. Nie ukrywa jednak, że każda praca wykonana przez pielęgniarkę jest ważna z punktu widzenia pacjenta.

- Dlatego różnicowanie podstaw wynagrodzenia wiąże się z podziałem środowiska – ocenia Rybska. – Będziemy raczej proponować, aby pielęgniarki z niektórych oddziałów otrzymywały po prostu dodatki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH