W gliwickim Centrum Onkologii

Spalarnia najnowszego typu (firmy ATI Muler) ma wydajność 2,5 tony odpadów na dobę. Poprzednia była nieco starszej generacji, ale nie przynosiła strat przy wykonywaniu usług dla innych placówek medycznych z całego regionu.

– Podobnie będzie w tym przypadku, gdyż nowa spalarnia służyć będzie nie tylko naszemu Instytutowi. Mamy nadzieję, że nie tylko nie stracimy, ale inwestycja ta przyniesie nam pewne przychody – powiedział nam Zbigniew Gawlik, zastępca kierownika zakładu utylizacji w Instytucie.

Jak już wcześniej pisaliśmy na łamach Rynku Zdrowia, gospodarowanie odpadami medycznymi to spore wyzwanie dla menadżerów szpitali. Restrykcyjne, a jednocześnie niespójne przepisy narzucają wprowadzenie odpowiedniej organizacji zbierania, przetwarzania i utylizacji odpadów medycznych. Dla większości jednostek są to dodatkowe koszty. Są jednak i takie, które potrafią zarobić na przetwarzaniu odpadów.

Spalarni odpadów medycznych jest coraz mniej, ponieważ te, budowane jeszcze w latach 90. często nie spełniają rygorystycznych norm unijnych i bywają „kulą u nogi” dla szpitali czy samorządów. Okazuje się jednak, że ich gruntowna modernizacja może przynieść niemałe zyski.

Zbigniew Pawłowicz, dyrektor Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy, gdzie działa taka spalarnia, mówi otwarcie, że nie jest menedżerem, a nie filantropem i instalacja działająca przy jego placówce przynosi dochód. Jednak, żeby doszło do takiej sytuacji szpital musiał najpierw zainwestować.

– Spalarnia wybudowana w 1996 r. była archaiczna i nie funkcjonowała dobrze, dlatego zdecydowaliśmy się na jej modernizację – mówił Rynkowi Zdrowia dyrektor Pawłowicz.

Obecnie bydgoski obiekt posiada aparaturę najnowszej generacji sprowadzoną aż z Australii, a spalarnia otrzymuje wszelkie możliwe certyfikaty i nagrody.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH