- Prognozujemy dynamiczny wzrost rynku prywatnej opieki zdrowotnej w Europie Środkowo-Wschodniej, który będzie zwiększał swą wartość średnio o 20 proc. rocznie do 2011, kiedy wartość ta sięgnie 24 mld euro - twierdzą analitycy firmy PMR.

Według raportu PMR Publications „Private healthcare market in Central and Eastern Europe 2009”, rynek prywatnej opieki zdrowotnej w Europie Środkowo-Wschodniej osiągnął w 2008 r. wartość 14 mld euro, wzrastając o 22 proc. w stosunku do roku 2007.

Wartość ta obejmuje koszty rehabilitacji, diagnostyki oraz wizyt u lekarza, które są ponoszone bezpośrednio z kieszeni pacjentów, jak również koszty abonamentów medycznych wykupionych w firmach medycznych wraz z usługami medycyny pracy oraz prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych w analizowanych krajach.

Bardzo duży udział w tej wartości (ok. 70 proc.) ma Rosja.

- W przypadku tego kraju mamy do czynienia z bardzo dużą populacją pacjentów i niewydolnością publicznego systemu, która powoduje, że pacjenci ponoszą dużą część wydatków z własnej kieszeni - wyjaśnia Monika Stefańczyk, główny analityk rynku farmaceutycznego w PMR.

W 2011 r. rynek prywatnej opieki zdrowotnej w regionie osiągnie wartość 24 mld euro, rosnąc średnio o 20 proc. rocznie. Wzrost ten zależeć będzie od zmian prawnych i polityki państw objętych analizą, jak również od przewidywanych skutków globalnego kryzysu finansowego. Region ma przed sobą duże perspektywy rozwoju przede wszystkim z powodu niewystarczającego finansowania ze strony sektora publicznego lub nawet spodziewanego ograniczania publicznych wydatków na zdrowie.

Rynek prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych w naszym regionie jest nadal niewielki. Rok 2009 może być jednak znaczący dla przemysłu:

- Przewidujemy, że dojdzie do pozycjonowania i pojawienia się nowych graczy w regionie. Warto jednak pamiętać, że wciąż nie uda się usunąć największej bariery rozwoju tego segmentu, czyli braku możliwości konkurencji prywatnych ubezpieczycieli z publicznym płatnikiem, z wyjątkiem Słowacji - dodaje Monika Stefańczyk.

Rynek abonamentów rozwija się natomiast lepiej, szczególnie w Rosji, Rumunii i Polsce. Motorem jego wzrostu są pakiety wykupywane dla pracowników firm.

Spośród spodziewanych trendów na rynku prywatnej opieki zdrowotnej można wymienić m.in. oczekiwane procesy konsolidacyjne, szczególnie w Rosji i Rumunii. W Polsce procesy konsolidacyjne nasiliły się już w latach 2007-2008.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH