Wojewódzki Szpital Zespolony na częstochowskim Tysiącleciu zaliczył zmianę na dyrektorskim fotelu. Miejsce Andrzeja Kubata zajął Janusz Adamkiewicz - ten sam, którego Kubat zastąpił ponad rok temu na stanowisku szefa. Szykują się kolejne zmiany.

Janusz Adamkiewicz odchodził i przychodził w skomplikowanych okolicznościach. Tysiącleciem kierował nieprzerwanie przez dziesięć lat, do sierpnia 2007 roku, kiedy odwołał go ówczesny wicemarszałek woj. śląskiego Grzegorz Szpyrka. Wymienił wtedy wielu dyrektorów szpitali wojewódzkich, uzasadniając decyzje zawsze tak samo: długi są coraz większe, a dyrekcja sobie z nimi nie radzi.

Następca Adamkiewicza, Andrzej Kubat, ginekolog i lokalny polityk PSL-u, nie okazał się cudotwórcą. A ponieważ latem 2008 roku wygasał mu roczny kontrakt, rozpisano konkurs na to stanowisko. We wrześniu wygrał go... Adamkiewicz.

Mimo to do zmiany w gabinecie dyrektora nie doszło. Oto dlaczego. Zarząd województwa postanowił przenieść oddział chirurgii urazowej z Tysiąclecia do swojego drugiego szpitala w Częstochowie, czyli na Parkitkę, i połączyć z już tam istniejącym. Częstochowscy radni mieli wyrazić swoją opinię. Na sesji Adamkiewicz (jest także radnym) był przeciwko likwidacji urazówki, twierdził, że to zmniejszy rangę Tysiąclecia.

Zarząd wstrzymał nominację. Planował nowy konkurs, a do tego czasu kierowanie placówką powierzył Kubatowi. Skończyło się na tym, że od nowego roku to jednak Adamkiewicz zostanie dyrektorem. Ale że nie była to decyzja jednomyślna, władze województwa postawiły warunek: stanowisko zajmie próbnie na pół roku. A co z przeniesieniem urazówki? Dojdzie do niego.

 - Uchwała sejmiku wojewódzkiego w tej sprawie zapadła 19 listopada; określa ona termin zakończenia przeprowadzki na luty tego roku - informuje Witold Trólka z biura prasowego urzędu marszałkowskiego.

Marszałek ma wobec Tysiąclecia także inne plany: m.in. uruchomienie oddziału dla tzw. chorych przewlekle wentylowanych, powiększenie oddziału neurologii i wyposażenie go w lepszy sprzęt, przekształcenie szpitala w specjalistyczną placówkę dla ludzi starszych i przewlekle chorych.

Zanim to jednak nastąpi Parkitka i Tysiaclecie mają przedstawić - do połowy stycznia - swoje plany strategiczne. Także w styczniu zespół ekspertów z Zakładu Polityki Zdrowotnej i Zarządzania Instytutu Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego ma zakończyć oprwacowanie dokumentu dotyczącego wizji organizacji całego lecznictwa w Częstochowie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH