W Biłgoraju liczą na rządową pomoc

7 października Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Biłgoraju w likwidacji przejmie prywatna spółka Arion Szpitale z siedzibą w Lublinie.

– 29 września Rada Powiatu uchwaliła przedłużenie likwidacji SP ZOZ do 31 grudnia. Przez pewien czas oba podmioty – spółka i szpital w likwidacji – będą działały jednocześnie – mówi portalowi rynkezdrowia.pl  Magdalena Szewczuk, rzecznik Starostwa Powiatowego w Biłgoraju.

Całość dotychczasowego zadłużenia szpitala, które wynosi około 50 mln zł, przejmie powiat.

– Liczymy, że około 20 mln zł na spłatę tych zobowiązań pozyskamy z rządowego planu B a resztę z kredytu, który będziemy spłacać z czynszu dzierżawnego i środków własnych powiatu – wyjaśnia nam Magdalena Szewczuk.

Nie wiadomo jednak, czy powiat zdąży skorzystać z rządowego planu B, bo Ministerstwo Zdrowia nie wyklucza jego wygaśnięcia. Tak się stanie, jeżeli w życie wejdzie ustawa o działalności leczniczej. Projekt w tej sprawie jest właśnie konsultowany i w październiku ma trafić do Sejmu.

Nie oznacza to jednak, że rząd rezygnuje z pomocy w spłacie zobowiązań przekształcanych szpitali. Będzie dalej to robił, ale na zmodyfikowanych zasadach. Projekt ustawy nie uwzględnia zapowiadanej możliwości np. spłaty przez budżet zobowiązań cywilnoprawnych czy kredytów zaciągniętych przez samorząd na rzecz szpitala.

W sierpniu informowaliśmy o zainteresowaniu ABW i Prokuratury Rejonowej w Biłgoraju przekształceniem szpitala. Prokuratura prowadzi śledztwo, które ma m.in. wyjaśnić, czy doszło do przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariusza publicznego i zbadać, dlaczego szpital znalazł się w tak trudnej sytuacji finansowej. Doniesienie o przestępstwie złożyły dwa związki zawodowe działające w szpitalu.

7 października świadczenia medyczne w  przejmie niepubliczny ZOZ utworzony przez spółkę Arion Szpitale z siedzibą w Lublinie. Spółka ta została wpisana do KRS w styczniu tego roku. Świadczy m.in. usługi medyczne dla oddziału internistycznego 6. Szpitala Wojskowego w Dęblinie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH