Dzięki finansowaniu i promowaniu telemedycyny Fundusz mógłby zaoszczędzić, a pacjent miałby szybciej uzyskałby pomoc specjalisty w nagłych wypadkach - to główne wnioski z konferencji w Instytucie Kardiologii w Aninie.

Tymczasem NFZ nadal nie ma w swoich katalogach takich procedur. A przecież przesyłanie wyników EKG z karetki czy z domu pacjenta nie jest już nowością, ale zwykłym postępowaniem medycznym.

- Programy naukowe się skończą, sponsorzy stracą cierpliwość, a pacjenci będą cierpieć – mówił podczas konferencji prof. Ryszard Piotrowicz z Instytutu Kardiologii w Aninie.

- W Wielkiej Brytanii tamtejszy płatnik przeprowadził program pilotażowy, który wykazał, że dzięki zastosowaniu Tele-EKG można zaoszczędzić w tym kraju 40 mln funtów rocznie. Widać, że system będzie wprowadzany, ponieważ pojawia się tam coraz więcej ogłoszeń z ofertami pracy dla konsultantów, którzy mieliby odczytywać wyniki badań – mówił dr hab. Rafał Baranowski, wiceprzewodniczący Sekcji Elektrokardiologii i Telemedycyny PTK  z Instytutu Kardiologii

Telemedycyna, jak zapewniają fachowcy, może uratować życie niejednemu zawałowcowi ponieważ dzięki niej szybciej otrzyma on pomoc.

- W przypadku podejrzenia zawału serca, jeśli karetka pogotowia wyposażona jest w odpowiedni sprzęt, możliwe jest natychmiastowe przekazanie obrazu EKG do specjalistycznej placówki medycznej, w której od razu podejmowana jest decyzja o sposobie postępowania: pacjent nie jest przewożony do najbliższego szpitala tyko do ośrodka, w którym możliwe będzie optymalne leczenie. Takie postępowanie skraca czas od „drzwi w domu pacjenta” do udrożnienia odpowiedzialnej za zawał tętnicy, co wybitnie poprawia wyniki leczenia” – mówi dyrektor Instytutu Kardiologii w Aninie, prof. Witold Rużyłło.

W Warszawie, sprzęt do monitorowania i przesyłania wyników czynności serca posiada jedna trzecia wszystkich karetek.

Tele-EKG umożliwia też długotrwałe monitorowanie pracy serca w warunkach normalnej aktywności życiowej. Stwarza to nowe możliwości diagnostyczne, a także zdecydowanie poprawia opiekę nad pacjentami wysokiego ryzyka. Rozwiązanie to pozwala na uniknięcie hospitalizacji i codzienne funkcjonowanie w normalnym środowisku, przy jednoczesnym zapewnieniu stałej opieki medycznej, co wiąże się też ze zmniejszeniem kosztów.

Dane przekazywane są na bieżąco do centrum monitoringu, co umożliwia podjęcie natychmiastowej interwencji w razie potrzeby lub opracowanie stosownych zaleceń terapeutycznych i profilaktycznych.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH