VIII Forum Rynku Zdrowia: dyskusja o przyszłości ochrony zdrowia - jest diagnoza, potrzebne zmiany

W środę (24 października) w Warszawie rozpoczęła się coroczna debata o zdrowiu - Forum Rynku Zdrowia. To już VIII takie spotkanie polityków, przedstawicieli NFZ, autorytetów medycznych, menedżerów jednostek ochrony zdrowia. Podczas plenarnej debaty "Strategia i priorytety 2020" goście dyskutowali o przyszłości ochrony zdrowia w Polsce.

To jedno z najważniejszych w Polsce spotkań ludzi zajmujących się ochroną zdrowia - powiedziała prezes NFZ, Agnieszka Pachciarz w wystąpieniu rozpoczynającym debatę. W swojej wypowiedzi skoncentrowała się na demograficznych uwarunkowaniach, które określą wyzwania dla ochrony zdrowia w nadchodzących latach. - Stale wzrasta liczba osób hospitalizowanych, które przekroczyły 65. rok życia - dodała.

Oprócz determinantów demograficznych, polski system ochrony zdrowia musi zmierzyć się również problemami bieżącymi. Należy do nich m.in. brak miarodajnego systemu oceny jakości leczenia i wskaźników jakościowych, a także brak koordynacji na rynku świadczeniodawców.

Nadmiar, a nawet deficyt
- Jako płatnik nie jesteśmy w stanie wpłynąć na racjonalny rozwój tego rynku - przyznała Agnieszka Pachciarz i dodała, że efektem barier prawnych, na jakie napotyka w tym zakresie płatnik jest to, że niekiedy mamy do czynienia z nadmiarem świadczeniodawców, zaś kiedy indziej z deficytem.
Według prezes Pachciarz brakuje ponadto powiązania funkcjonalnego między podstawową opieką zdrowotną i opieką ambulatoryjną, a także diagnostyką.

- Podkreślamy rolę kompleksowości, ponieważ mamy poczucie, że pacjent jest w tym systemie zagubiony - mówiła i zapowiedziała promowanie podmiotów, które zapewniają taka kompleksowość pacjentowi. - Mamy nadzieję, że znajdzie to odzwierciedlenie w randze ustawowej - dodała prezes NFZ.

Przewodniczący Senackiej Komisji Zdrowia Rafał Muchacki przekonywał natomiast, że obecnie priorytetem w systemie ochrony zdrowia jest onkologia.

Najpierw onkologia
- Onkologia to dziedzina, która wymaga leczenia interdyscyplinarnego, leczenie musi być zaplanowane, a obecnie wiele ośrodków leczy bez planu, robi to co może zrobić u siebie, a potem wysyła do ośrodków specjalistycznych - mówił. Pozytywnie ocenił zapowiedź resortu zdrowia o planowanej budowie sieci leczenia raka.

Senator Muchacki odniósł się także do zapowiedzi o decentralizacji NFZ oraz zwiększeniu kompetencji oddziałów regionalnych Funduszu oraz roli wojewodów.

- Wojewodowie powinni określać potrzebną ilość łóżek w danym województwie. Nie może być tak, że tworzą się kolejne placówki zdrowia i każda z nich może podpisywać kontrakt z NFZ - ocenił. Jednak zastrzegł, że uregulowanie tego rynku to trudne wyzwanie.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH