VII Forum Rynku Zdrowia: przyszłość polskich szpitali

Czy obecna struktura szpitali będzie w stanie podołać wyzwaniom wynikającym z konieczności zapewnienia dostępu do świadczeń, nie prowadząc jednocześnie do nadmiernego rozdrobnienia kontraktów? Na to m.in. pytanie próbowali odpowiedzieć uczestnicy sesji "Szpitale w Polsce - dziś i jutro" podczas VII Forum Rynku Zdrowia.

Zdaniem Jarosława Kozery, dyrektora Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr A. Jurasza w Bydgoszczy, sam rynek nie uformuje struktury szpitali, potrzebne będą regulacje. Istotna wydaje się zwłaszcza rola płatnika, niezależnie od tego, czy będzie jeden, czy też dziesięciu.

- Wystarczyłoby np. zdefiniowanie prostych procedur jednodniowych jako nielimitowanych i struktura lecznic ukształtowałaby się bardzo szybko - ocenia dyrektor Kozera.

- Nie uważam, aby rolą płatnika było kreowanie rynku świadczeń medycznych - mówiła Małgorzata Stachurska-Turos, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego im. prof. J. Bogdanowicza w Warszawie. - Należy do niego jedynie opłacanie świadczeń i zapewnienie dostępu do nich zgodnie z potrzebami zdrowotnymi.

- Szpitale należy funkcjonalnie łączyć, aby zapobiec sytuacji, w której podmioty na rynku będą ubiegały się o finansowanie tych samych świadczeń, ponosząc jednocześnie ogromne koszty dostosowania do standardów. Taki układ z góry skazany jest jedno zakończenie - problemy finansowe - stwierdziła dyrektor Stachurska-Turos.

Adam Rozwadowski, prezes zarządu Centrum Medycznego Enel-Med SA prognozuje, że do roku 2013 duża część szpitali przekształci się - niektóre zdecydują o tym same, inne zostaną do tego zmuszone przepisami ustawy o działalności leczniczej.

- Część przekształceń zakończy się prywatyzacją: organy założycielskie, które nie będą w stanie pokrywać zobowiązań szpitali, zaczną sprzedawać udziały. Czy to dobrze? Uważam, że tak. Obecnie konsolidacja jest bardzo trudnym zadaniem, a z kapitałem prywatnym będzie gwarantowana i błyskawiczna - przekonuje prezes Rozwadowski.

Dyrektorzy szpitali nie oceniają optymistycznie perspektyw finansowych szpitali w roku 2012. Zadłużenie publicznych placówek ochrony zdrowia rośnie, a zapowiadane finansowanie wróży kolejne problemy. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH