Planowana jest prywatyzacja 12 z 25 polskich uzdrowisk. Ministerstwo Skarbu Państwa chce sprywatyzować m.in Przedsiębiorstwo Uzdrowiskowe Ustroń S.A. Proces komercjalizacji ma potrwać do 2011 roku.
- Prywatyzacja polskich uzdrowisk jest konieczna ze względu na podniesienie ich konkurencyjności na rynku - poinformowała Joanna Szmid, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia
W skład Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego Ustroń S.A., które ma być prywatyzowane wchodzą cztery sanatoria: Równica, Kos, Narcyz oraz Rosomak, posiadające łącznie 1325 miejsc. Leczy się w nich głównie choroby reumatyczne i narządu ruchu, choroby serca i naczyń krwionośnych, choroby neurologiczne i układu oddechowego, cukrzycę oraz otyłość.
Przedsiębiorstwo posiada własne laboratorium, gabinety diagnostyczne, rehabilitacyjne oraz baseny. Centralnym obiektem dzielnicy sanatoryjnej Ustronia - Zawodzia, jest Uzdrowiskowy Zakład Przyrodoleczniczy. Oferuje on zabiegi z zakresu kinezyterapii i fizjoterapii oraz hydroterapii, na którą składają się kąpiele w basenach solankowych i borowinie. Każdego dnia zakład wykonuje około 5600 zabiegów.
Pozycja przedsiębiorstwa uzdrowiskowego w Ustroniu na polskim rynku jest ugruntowana. W ubiegłym roku, w listopadzie, przyznano mu prestiżowe wyróżnienie - „Perły Medycyny 2008”. W kategorii zakładów leczniczych, rehabilitacji i opieki długoterminowej PU Ustroń zdobyło pierwszą nagrodę.
Słowo „prywatyzacja”, choć wiąże się z dokapitalizowaniem przedsiębiorstwa i jego rozwojem, budzi jednak u wielu niepokój. Obawiają się jej zwłaszcza pracownicy przedsiębiorstwa, ze względu na ewentualną restrukturyzację zakładów i możliwe ewentualne związane z tym zwolnienia. Gdyby w wyniku prywatyzacji doszło także do likwidacji części usług świadczonych przez przedsiębiorstwo i nie zawarcia przez inwestora kontraktu z NFZ, mogłaby zaistnieć sytuacja, że pacjenci mogliby zostać pozbawieni bezpłatnego dostępu do świadczeń medycznych. To byłby najgorszy z możliwych scenariuszy, prawdziwa katastrofa. Takiej myśli nie dopuszcza do siebie burmistrz Ustronia Ireneusz Szarzec.
Prezes P U "Ustroń", Grzegorz Dziewior, nie znalazł czasu na krótki komentarz dla portalu rynekzdrowia.pl na temat planowanej prywatyzacji przedsiębiorstwa. Zaproponował nam, ze względu na „wagę” tematu spotkanie i dłuższą rozmowę w późniejszym terminie.

- 11:57 MZ publikuje projekt rozporządzenia ws. środków odurzających
- 11:53 NFZ informuje o utrudnieniach w wystawianiu i realizowaniu e-recept
- 11:37 ZUS: lekarze powinni odnowić upoważnienia dla asystentów medycznych do wystawiania zwolnień
- 11:21 E-recepta: w sobotę dzień otwarty w NFZ dla kadry medycznej
- 10:57 Anglia: ponad 5 tys. pacjentów zmarło w oczekiwaniu na szpitalne łóżko?
- 10:34 MZ o wystawianiu i realizacji zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne w okresie przejściowym
- 10:24 Nie będzie jednak rewolucji w zwolnieniach lekarskich?
- 1 Sondaż CBOS: strażak i pielęgniarka wygrywają w rankingu prestiżu zawodów
- 2 Badania kliniczne: jest program, będzie ustawa. Otwieramy nowy rozdział?
- 3 Sejm ekspresowo zdecydował o przesunięciu z budżetu 2 mld zł na NFZ
- 4 Szpitale "przechowalnią" seniorów w czasie świąt. Lekarz: to powszechne
- 5 Rada Programowa HCC 2020: poprawa zdrowia Polaków wymaga współpracy kilku ministerstw
- 6 Spożywanie posiłków w 10-godzinnym "oknie żywieniowym" przynosi dobre efekty zdrowotne
- 7 MZ: prof. Piotr Czauderna rezygnuje ze stanowiska prezesa Agencji Badań Medycznych
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych