W SP ZOZ w Ustrzykach Dolnych w ostatnich miesiącach zwolniono kilkadziesiąt osób, brakuje specjalistów, a długi szpitala sięgają ok. 9 mln zł. Ratunkiem dla placówki ma być przekształcenie jej w spółkę prawa handlowego.

W ustrzyckim szpitalu brakuje specjalistów: ortopedy, kardiologa, internisty i pediatry. Oferty pracy czekają już od marca, ale dotąd - mimo rozmów i negocjacji - żaden z lekarzy tych specjalności nie zdecydował się na stałą posadę w Ustrzykach.

To nie jedyny problem lecznicy. Szpital ma obecnie ok. 9 mln zł długów. Mógłby część spłacić, ale do dzisiaj nie otrzymał pieniędzy z NFZ za nadwykonania. – Za drugie półrocze 2008 r. Fundusz zalega nam 609 tys. zł, natomiast wartość nadwykonań za pierwsze półrocze tego roku to 732 tys. zł – mówi portalowi nowiny24.pl Marceli Kuca, dyrektor SP ZOZ.

Na razie nie ma decyzji o likwidowaniu któregoś ze szpitalnych oddziałów, ale zarząd szpitala nie ukrywa, że w razie większych kłopotów finansowych jako pierwszy zamknięty będzie oddział dziecięcy.

W ostatnich miesiącach z ustrzyckiej lecznicy zwolniono kilkadziesiąt osób. Koszty wynagrodzeń personelu są jednak wciąż ogromne (ok. 80 procent), dlatego dyrekcja będzie musiała dać wypowiedzenia kolejnym pracownikom. Obecnie jest ich 285, a ma być ok. 250.

Ratunkiem dla szpitala może być przystąpienie do programu "Ratujemy polskie szpitale" (tzw. plan B) i przekształcenie w spółkę prawa handlowego. Taki program chce realizować starostwo.

Program, o którym mowa adresowany jest nie bezpośrednio do szpitali, ale do samorządów jako ich organów założycielskich. Jednostka samorządu terytorialnego, która zdecyduje się wziąć udział w programie przekształceń i spełni wymagane warunki, m.in. sporządzi plan restrukturyzacji, uzyska rządowe wsparcie.

Do obowiązku samorządu należy przygotowanie planu naprawczego lecznicy. Narodowy Fundusz Zdrowia podda go audytowi, a Bank Gospodarstwa Krajowego - ocenie ekonomicznej i finansowej. Po pozytywnej ocenie potrzebna jest akceptacja wojewody, po czym mogą być podpisywane umowy z ministrami zdrowia i finansów. Kolejnym etapem będzie przekształcenie szpitala w spółkę prawa handlowego oraz realizacja planów naprawczych.

Program „Ratujemy polskie szpitale” ma obowiązywać w latach 2009-2011. Według minister zdrowia Ewy Kopacz, udział w programie zadeklarowało ponad 80 samorządów, a liczba szpitali chcących przekształceń własnościowych urosła do prawie 100 szpitali.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH