Ustawa refundacyjna: idea dobra, ale wszyscy chcą nowelizacji

Ministerstwo Zdrowia planuje znowelizować w 2013 roku ustawę o refundacji leków. Taką potrzebę od kilku miesięcy sygnalizują przedstawiciele rynku farmaceutycznego, w tym również płatnik. Propozycja nowelizacji ustawy refundacyjnej ma być zaprezentowana wiosną przyszłego roku.

Jak przyznaje resort zdrowia, od 2-3 miesięcy trwają spotkania, podczas których następuje wymiana doświadczeń i informacji w tym zakresie. Na początku nowego roku zaplanowane jest spotkanie z przedstawicielami koncernów farmaceutycznych.

- Ustawa refundacyjna uporządkowała wiele obszarów rynku, natomiast diabeł tkwi w szczegółach i o nich rozmawiamy z resortem zdrowia. Minister Igor Radziewicz-Winnicki jest chętny do rozmów, jednak dyskusja nie idzie tak szybko, jakbyśmy sobie tego życzyli. Ustawa wymaga pilnej nowelizacji. Liczymy na szybkie zmiany - stwierdziła Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej Farmacja Polska, podczas konferencji prezentującej raport IMS na temat wpływu ustawy refundacyjnej na sektor farmaceutyczny (Warszawa, 27 listopada br.).

Nie wiadomo, czy zaproponowane zmiany zadowolą środowisko. Na razie wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki studzi nieco zapędy reformatorskie, mówiąc iż chodzi bardziej o zmiany kosmetyczne, nie podważające założeń funkcjonowania systemu, z którego ministerstwo jest zadowolone. 

- To są tak naprawdę zmiany techniczne, które jednak wpływają na jakość funkcjonowania i na relacje pomiędzy podmiotami odpowiedzialnymi, czyli firmami produkującymi i sprzedającymi leki a płatnikiem publicznym. Wydaje się, że ich uściślenie spowodowałoby korzyść zarówno dla pacjentów, jak i dla uczestników rynku - podkreśla wiceminister w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria.

Dobra ustawa, zła interpretacja?
Cezary Śledziewski, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, zwrócił w czasie konferencji uwagę, że negatywne zjawiska to efekt nie tyle samej ustawy, co interpretacji jej przepisów.

- Są pewne obszary, które nie zostały uregulowane ustawą, umożliwiając ministrowi zdrowia kreowanie określonej polityki. Takim obszarem są grupy terapeutyczne. Dotychczas było ponad 800 grup limitowych powstałych w oparciu o tę samą substancję czynną. Obecnie jest ich jedynie około 300. Zawierają leki o różnych substancjach, jeśli posiadają one podobne działanie terapeutyczne i zbliżony mechanizm działania. Mimo że nie zawsze można je stosować wymiennie, znajdują się w jednej grupie cenowej. W większości przypadków ustalone grupy terapeutyczne są niewłaściwe - uważa szef organizacji krajowych producentów leków.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH