Ustawa ratująca finanse instytutów medycznych potrzebna od zaraz, ale...

Nowelizacja ustawy o instytutach medycznych czeka, aż do Sejmu trafi pakiet ustaw o szkolnictwie wyższym - będzie rozpatrywana razem z nim. Mogłaby zatem wejść w życie dopiero od nowego roku akademickiego. Tymczasem instytuty będą się nadal bezkarnie zadłużać.

Spośród 16 instytutów medycznych aż do dziewięciu w każdej chwili może wkroczyć komornik. Łączna wartość ich zobowiązań wynosi już 834 mln zł. Ponad jedną trzecią tej kwoty (330 mln zł) stanowią długi zagrożone zajęciami komorniczymi (czyli wymagalne). Te ostatnie w ciągu roku wzrosły aż o 70 mln zł.

Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann we wrześniu ubiegłego roku poinformował, że opracowywane są zmiany systemowe dotyczące instytutów naukowych. Wyjaśnił, że jedną z propozycji jest "oddzielenie działalności badawczo-naukowej od szpitali". Odniósł się w ten sposób do raportu Najwyższej Izby Kontroli, w którym Izba wskazała, że najbardziej zadłużone szpitale w Polsce to instytuty podległe resortowi zdrowia.

Czytaj: NIK o szpitalach-instytutach: potrzebny jest kompleksowy plan naprawy

- Chcielibyśmy dać możliwość zarządzania szpitalami menedżerom oraz wydzielić działalność szpitali z instytutów badawczych, aby było jasne, kto za co odpowiada - zapowiedział wiceminister Neumann. Zadeklarował, że ministerstwo w najbliższych miesiącach będzie chciało przedstawić takie propozycje zmian systemowych.

Ostatecznie to posłowie PO, a nie MZ, przygotowali projekt noweli proponujący rozwiązania wzmacniające dyscyplinę finansową w tych placówkach. Problem w tym, że w Sejmie nikt nad nim jednak nie pracuje. Jan Kaźmierczak, poseł PO i jeden z autorów projektu, wyjaśnia w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną, że regulacja czeka, aż do Sejmu trafi pakiet ustaw o szkolnictwie wyższym.

Jan Kaźmierczak przypomina, że taką decyzję podjęła przewodnicząca podkomisji ds. nauki i szkolnictwa wyższego. Poseł ocenia, że nie było to dobre rozwiązanie: wspomnianą regulacją Sejm powinien się zająć oddzielnie, ponieważ mogła ona stanowić szansę na wyjście instytutów z zapaści.

Decyzja o procedowaniu noweli łącznie z innymi ustawami o szkolnictwie wyższym spowoduje, że może wejść w życie razem z całym pakietem dopiero od nowego roku akademickiego. A przez kolejne miesiące szpitale-instytuty będą się nadal bezkarnie zadłużać - konkluduje DGP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH