Choć tzw. podatek Religi przetrwał zaledwie rok, to w tym czasie udało się zgromadzić na kontach NFZ ponad 881 mln zł. Problemy z rozdysponowaniem tych środków sprawiły, że dopiero teraz uchwalono, gdzie trafią pieniądze. Największa część tych dodatkowych środków zostanie przeznaczona na podstawową opiekę zdrowotną (448,9 mln zł). Z kolei 249,8 mln zł trafi na lecznictwo szpitalne, a 115,7 mln na refundację cen leków.

Obowiązujący od 1 października 2007 r. do końca ub. r. podatek Religi zakładał, iż z każdej składki OC kierowców 12% trafi na konto NFZ, a następnie środki te będą przekazywane do szpitali na leczenie ofiar wypadków samochodowych.

Od samego początku opłata ta spotykała się z protestami, trafiła nawet do Trybunału Konstytucyjnego. Zarzuty dotyczyły przede wszystkim faktu, iż wszystkie zakłady ubezpieczeniowe obciążone były jednolitą stawką, bez względu na poziom szkodowości w poszczególnych zakładach. W efekcie na podwyżkę składki OC narażeni byli zarówno kierowcy „wypadkowi”, jak i „bezwypadkowi”.

Poważnym argumentem za likwidacją obowiązkowej opłaty na konto NFZ były też trudności z wykorzystaniem, zgodnie z ustawą, zebranych środków z tego tytułu. Łącznie z polis OC na konto NFZ wpłynęło ponad 881 mln zł, z czego tylko niecałe 4% trafiło już do szpitali na leczenie ofiar wypadków drogowych.

Za tę sytuację obwinia się szpitale, które nie przesyłały do NFZ wymaganych dokumentów (m.in. faktur za leczenie ofiar wypadków), jednak tak naprawdę kłopoty z odzyskiwaniem tych środków wynikały ze złych rozwiązań prawnych. Mało sprecyzowane przepisy dotyczące rozliczeń, wymagana skomplikowana dokumentacja i wreszcie brak kompatybilności systemów informatycznych policji i NFZ powodowały, że środki pieniężne nie płynęły do szpitali.

Teraz zgromadzone środki zasilą polski system opieki zdrowotnej. Sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała bowiem uchwałę Rady NFZ o zmianę planu finansowego NFZ zwiększając tym samym budżet NFZ na 2009 rok do 53,5 mld zł.

Największa część tych dodatkowych środków zostanie przeznaczona na podstawową opiekę zdrowotną (448,9 mln zł). Z kolei 249,8 mln zł trafi na lecznictwo szpitalne, a 115,7 mln na refundację cen leków. O 13,2 mln zwiększy się budżet świadczeń zdrowotnych kontraktowanych odrębnie, niecałe 9 mln zostanie przeznaczone na opiekę długoterminową, a 8 mln na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną. Dzięki podatkowi Religi wyższe kwoty będą mogły być teraz przeznaczone na opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień (1 mln zł), zaopatrzenie w sprzęt ortopedyczny (1 mln zł), rehabilitację leczniczą (800 tys. zł) oraz pomoc doraźną i transport sanitarny (150 tys. zł).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH