Ministerstwo Zdrowia już w ubiegłym roku miało wątpliwości co do stawek za wykłady onkologów dla lekarzy rodzinnych. Jednak informacje przedstawione przez wykonawcę, czyli Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie, uspokoiły resort i dlatego po ich uzyskaniu urzędnicy ministerstwa nie analizowali dalej drobiazgowo warunków wykonywania umowy.

Umowa z wykonawcą szkoleń była podpisana na 3 lata. MZ miało co roku sprawdzać wydatkowanie środków i wyrażać akceptację lub wnosić uwagi. Jak pisaliśmy już wcześniej opinię publiczną zbulwersowały dane z raportu NIK o wysokich gażach wykładowców Centrum Onkologii w Warszawie.

Dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii zarobił 619 tys. w ciągu trzech lat prowadząc wykłady. Tłumaczył portalowi rynekzdrowia.pl, że nie były to wygórowane stawki i zgadzało się na nie Ministerstwo Zdrowia.

Przypomnijmy, że Centrum Onkologii wygrało konkurs na realizację modułu zawartego w Narodowym Programie Zwalczania Chorób Nowotworowych. W ramach modułu przeprowadzało  dwa rodzaje szkoleń: dla lekarzy rodzinnych i podstawowej opieki zdrowotnej - tzw. jednodniowe minimum onkologiczne oraz szkolenie lekarzy rodzinnych z zakresu diagnostyki nowotworów i opieki nad chorymi po leczeniu onkologicznym.

- W roku 2008, w związku ze zgłoszonymi uwagami, Ministerstwo Zdrowia wystąpiło do realizatora o szczegółowe rozpisanie stawki godzinowej dla wykładowców szkoleń i uzyskało taki uszczegółowiony kosztorys - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Jakub Gołąb, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.

Kosztorys według Instytutu

Resort podał nam treść wyjaśnienienia otrzymanego z Centrum Onkologii.

Jeżeli chodzi o program szkolenia lekarzy rodzinnych i podstawowej opieki zdrowotnej  „jednodniowe minimum onkologiczne”:

„1. Średnia kwota dla wykładowcy, przy stawce podatkowej 19% za wykład, wynosi od 810 zł i 569 zł, w ramach stawki określonej w kosztorysie programu równiej 1000 zł brutto osobo/wykład, z czego godzinowa stawka dla:
wykładowców rozliczających się  na podstawie rachunku - wynosi 40,50 zł;
wykładowców/pracowników COI rozliczających się na podstawie umowy o dzieło - wynosi 28,45 zł.

2. Średnia kwota netto przy bazie podatkowej 19% dla wykładowcy/pracowników COI rozliczających się na podstawie umowy o dzieło (uwzględnienie 30, 40% stawki podatkowej) - wynosi 500 zł, a stawka godzinowa - wynosi 25 zł”.

Jeżeli chodzi o szkolenie lekarzy rodzinnych z zakresu diagnostyki nowotworów i opieki nad chorymi po leczeniu onkologicznym to:

„1. Średnia kwota dla wykładowcy, przy stawce podatkowej 19% za wykład, wynosi od 810 zł i 569 zł w ramach stawki określonej w kosztorysie programu -1000 zł brutto osobo/wykład, z czego godzinowa stawka dla:
wykładowców rozliczających się na podstawie rachunku - wynosi 101,25  zł.
wykładowców/pracowników COI rozliczających się na podstawie umowy o dzieło - wynosi 71,13 zł.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH