Prof. Jacek Wysocki, nowy rektor poznańskiego UM, odrzucił od początku października trzy wnioski o zatrudnienie w jednostkach uczelni członków rodzin kierujących nimi profesorów. Rektor przypomina, że istnieje specjalna uchwała senatu uczelni w tej sprawie, która ma zapobiegać nepotyzmowi. Jak dotąd nie była konsekwentnie realizowana.

Ze strony internetowej UMP wynika, że np. prof. Andrzej Mackiewicz, kierownik Zakładu Immunologii Nowotowrów, jest szefem swojego syna Jacka i zięcia Piotra Wysockiego. Z kolei prof. Jan Bręborowicz, kierownik Zakładu Patologii Nowotworów, jest szefem swojej żony Danuty oraz córki Anny.

Prof. Bręborowicz nie widzi w tym fakcie nic złego.

- Chętnych do pracy w Zakładzie nie ma, a potrzebujemy kilkudziesięciu osób - wyjaśnia.

Co na to rektor? Prof. Jacek Wysocki podkreśla, że zakaz zatrudniania nabliższych krewnych w klinikach i zakładach obowiązuje na uczelni od lat 90., kiedy to uchwałę w tej sprawie podjął senat. Okazuje się jednak, że nie jest ona ściśle przestrzegana.

- Będę się starał proponować powiązanym rodzinnie pracownikom takie stanowiska, aby nie zachodziła pomiędzy nimi podległość służbowa - deklaruje nowy rektor. Dodaje: - Uważam także, że zakaz powinien dotyczyć całych katedr, bo kierownik katedry jest szefem wszystkich jej pracowników.

- Nowe władze uczelni pokazały w praktycznym działaniu, że nie ma zgody na nepotyzm, jakim jest zatrudnianie osób z tej samej rodziny w tych samych jednostkach - mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Marek Ruchała, rzecznik UMP. - Co nie znaczy, że np. dzieci profesorów mają być dyskryminowane ze względu na to, że noszą takie, a nie inne nazwisko. Nie mogą po prostu pracować pod bezpośrednim kierownictwem rodziców.

Marek Ruchała przypomina: - Poznańska uczelnia była pierwszą, która ustosunkowała się do nepotyzmu w uchwale senatu, dlatego dobrze się dzieje, że kierunek nowych władz jest pod tym względem tak ściśle określony.

Z nepotyzmem zamierza też walczyć Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Senat tej drugiej uczelni zdążył już przyjąć uchwałę potępiającą zatrudnianie w tych samych jednostkach organizacyjnych krewnych pierwszego stopnia pokrewieństwa, jako niezgodne z zasadą dobrych obyczajów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH