Unijne rozdanie 2014-2020: strumień dotacji wpłynie na nasze zdrowie

Prawie połowa wszystkich pieniędzy, jakie Polska otrzyma w ramach unijnej perspektywy finansowej 2014-2020 rozdzielona zostanie przez samorządy. Na takiej decentralizacji dofinansowania skorzysta m.in. ochrona zdrowia. Pierwsze konkursy planowane są w połowie roku.

Chodzi o naprawdę poważne kwoty. Tak obfitego rozdania środków unijnych już nie będzie. W latach 2014-2020 Polska zainwestuje 76,9 mld euro dostępnych w programach operacyjnych, z czego niemal 50 proc. - na szczeblu samorządowym. Poniżej przykłady z kilku wybranych województw.

Jak podaje Grzegorz Potrzebowski, dyrektor departamentu polityki regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego wsparcie dla ochrony zdrowia będzie realizowane zarówno z programów krajowych (Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 oraz Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój), jak również z 16 Regionalnych Programów Operacyjnych.

Cyfryzacja
Dyrektor Potrzebowski podkreśla, że podmioty z terenu Wielkopolski skorzystają z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (WRPO 2014+).

- Działania z zakresu zdrowia wspierane będą w kilku obszarach. Pierwszym z nich jest cyfryzacja, na którą będzie można otrzymać dofinansowanie w ramach Osi Priorytetowej 2. Społeczeństwo informacyjne (EFRR). Na ten cel przyznano ok 26,4 mln euro - wyjaśnia Potrzebowski. 

Marta Milewska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego zaznacza, że również to województwo będzie wspierać zastosowanie technologii informacyjno-komunikacyjnych dla e-administracji, e-uczenia się, e-włączenia społecznego, e-kultury i e-zdrowia. Na takie zadania przewidziano w regionie 69,1 mln euro.

Z kolei Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego podaje, że w ramach RPO ruszy program OŚ 2 - Cyfrowa Małopolska. Z występującego w tym programie podziałania - e-usługi w zakresie ochrony zdrowia - na które przeznaczono ok. 41 mln euro skorzystać będą mogły podmioty lecznicze działające w publicznym systemie ochrony zdrowia.

Także w woj. zachodniopomorskim beneficjenci otrzymają dofinansowanie działań związanych m.in. z e-zdrowiem. - Alokacja środków na ten cel to 20 mln euro - informuje Anna Mieczkowska, członek zarządu województwa zachodniopomorskiego.

Infrastruktura i racjonalna energetyka
Jak tłumaczy Marta Milewska, w woj. mazowieckim w ramach programu Inwestycje w infrastrukturę zdrowotną i społeczną (55,68 mln euro), szpitale, poradnie i inne instytucje ochrony zdrowia będą mogły aplikować o dofinansowanie inwestycji w zakresie unowocześnienia infrastruktury ochrony zdrowia, w tym m.in.:
• zakup nowoczesnej aparatury medycznej
• remonty, modernizację, przebudowę i adaptację pomieszczeń
• wyposażenie w sprzęt, urządzenia medyczne, tworzenie pracowni diagnostycznych.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH