W ramach Programu PI 4c (69 mln euro, bez wydzielonej alokacji na szpitale) realizowane będą na Mazowszu inwestycje w obiekty szpitalne uwzględnione w mapach potrzeb zdrowotnych. Wspierane będą np. działania przynoszące jak najwyższą efektywność energetyczną prowadzącej do głębokiej termomodernizacji.

Z kolei podmioty lecznicze w Małopolsce będą mogły inwestować w infrastrukturę korzystając z Programu OŚ 12. Infrastruktura społeczna, działanie: Infrastruktura ochrony zdrowia; w jego ramach funkcjonują trzy poddziałania. Pierwsze o wartości 60 mln euro dedykowane jest Uniwersytetowi Jagielońskiemu - Collegium Medicum i przeznaczone jest na wyposażenie obiektów infrastruktury ochrony zdrowia w sprzęt medyczny.

Kolejne poddziałanie - regionalna infrastruktura ochrony zdrowia - o wartości 36 mln euro adresowane jest do wojewódzkich podmiotów leczniczym w Małopolsce. Ostatnie to infrastruktura ochrony zdrowia o znaczeniu subregionalnym - 35 mln euro.

Lecznice z Małopolski będą mogły również poprawić efektywność energetyczną w ramach OSi 4. Regionalna Polityka Energetyczna. Na ten cel przewidziano 76 mln euro dla całego sektora publicznego, nie tylko branży medycznej.

Także wielkopolskie jednostki ochrony zdrowia będą mogły liczyć na wsparcie inwestycji budowlanych. - W tym zakresie można będzie skorzystać ze wsparcia Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi Priorytetowej 9. Infrastruktura dla kapitału ludzkiego, na który zarezerwowano ok. 86,6 mln euro - podaje dyrektor Potrzebowski.

Profilaktyka
Kolejny obszar, na który stawiają regiony to profilaktyka zdrowotna osób dorosłych, będących w wieku aktywności zawodowej. Np. w Małopolsce takie działania wspierane będą w ramach Osi Priorytetowej 6. Rynek pracy (EFS) - kwotą 31,1 mln euro. Natomiast na profilaktykę zdrowotna dzieci i osób starszych w ramach Osi 7. Włączenie społeczne (EFS) zaplanowano ok. 30 mln euro.

Program ten działa także na terenie woj. zachodniopomorskiego, z tą różnicą, że w ramach poddziałania PI 9iv - Ułatwianie dostępu do przystępnych cenowo, trwałych oraz wysokiej jakości usług, w tym opieki zdrowotnej i usług socjalnych świadczonych w interesie ogólnym (19 mln euro).

Na Mazowszu z kolei w ramach zwiększenia dostępności usług opieki zdrowotnej - Program PI 9iv (EFS), na który przeznaczono 53,93 mln euro - przewiduje się m.in. programy wczesnego wykrywania wad rozwojowych i rehabilitacji dzieci zagrożonych niepełnosprawnością i niepełnosprawnych.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH