Unijne pieniądze na zdrowie: 4,3 mld zł już wydaliśmy. Do wzięcia druga rata

W latach 2014-2020 Polska otrzyma z Unii Europejskiej 73 mld euro. Nie wiadomo jeszcze, jaki kawałek z tego tortu dostanie sektor zdrowia. Szpitale i inne placówki medyczne udowodniły już jednak, że potrafią zdobywać wielomilionowe dotacje na inwestycje. To pieniądze, których nie mogłyby pozyskać ani od organów założycielskich, ani wysupłać ze środków własnych.

- Trwają prace nad przygotowaniem Umowy Partnerstwa (kontraktem pomiędzy Polską a Komisją Europejską) oraz programów operacyjnych. W dokumentach tych zostaną określone obszary, a także zakres unijnej pomocy - podaje Rynkowi Zdrowia Piotr Popa, rzecznik prasowy Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

Wyjaśnia, że ochrona zdrowia może być wspierana m.in. w zakresie: badań i rozwoju, projektów informatycznych (np. e-zdrowie), modernizacji obiektów i projektów szkoleniowych realizowanych w ramach Programu Kapitał Ludzki.

Nacisk na wspieranie badań i wdrożeń
Wiadomo już, że ochrona zdrowia została uznana za „istotny obszar dla zrównoważonego rozwoju kraju" oraz, że pieniądze z transzy na lata 2014-2020 mają być wydawane w inny sposób niż fundusze z budżetu 2007-2013.

Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska zwróciła uwagę, że do tej pory pieniądze europejskie inwestowano głównie w infrastrukturę i bazę. Zapowiedziała, że nowy budżet zostanie tym razem skierowany głównie na połączenie tego, co będzie się rodzić na wyższych uczelniach z aktywnością przedsiębiorców, aby wyniki badań naukowych skutkowały wdrożeniami na rynku.

Na inwestycje w ochronie zdrowia w latach 2007-2013 przeznaczono ponad 4,3 mld zł. W wykorzystaniu unijnych dotacji w ramach regionalnych programów operacyjnych przodują województwa: małopolskie (284,1 mln zł), mazowieckie (246,8 mln zł) oraz wielkopolskie i dolnośląskie (oba po ponad 199 mln zł). Najmniej środków wykorzystano w Opolskiem (47,3 mln zł) i Lubuskiem (63,2 mln zł).

W środku tabeli znalazły się województwa: świętokrzyskie (185,9 mln zł), łódzkie (168,8 mln zł), lubelskie (154,8 mln zł), zachodniopomorskie (151 mln zł), pomorskie (153,8 mln zł), warmińsko-mazurskie (149,9 mln zł), śląskie (145,8 mln zł), podkarpackie (122,5 mln zł), pomorskie (121,3 mln zł), podlaskie (105,6 mln zł). W całej Polsce korzystano również z kwoty 1,5 mld zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Małopolska liderem
W ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013 ponad 300-milionową dotację uzyskało 39 projektów. Wśród nich 8 było związanych jest z informatyzacją i e-usługami, 7 projektów z termomodernizacją i wykorzystaniem źródeł energii odnawialnej, 22 projekty z budową, przebudową, rozbudową bądź modernizacją budynków i pomieszczeń oraz 2 projekty dotyczące europejskiej sieci współpracy.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH