Unijne pieniądze na pomoc popowodziową...

Jeżeli firma zatrudni bezrobotnego z terenów powodziowych, to urząd pracy przez rok będzie płacił pensję, składkę do ZUS i NFZ za takiego pracownika.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło propozycje do projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Rozwiązania prawne maja pomóc firmom i bezrobotnym z zalanych terenów.

Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej, przeznaczyła też 90 mln zł m.in. na realizację programów związanych z aktywizacją osób bezrobotnych na zalanych terenach.

Natomiast Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało wniosek, który pozwoli wojewodom na zestawienie wszystkich strat spowodowanych w regionie przez powódź. Muszą oni do 20 czerwca tego roku wypełnić wniosek i przesłać go do ministerstwa. Dzięki tym informacjom będzie możliwe wystąpienie do Komisji Europejskiej o przyznanie pomocy finansowej z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej.

Jak informuje portal rynekzdrowia.pl Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy MSWiA, z pieniędzy pochodzących z Funduszu Spójności Unii Europejskiej będzie można pokryć część wydatków publicznych, związanych z usuwaniem skutków powodzi w obiektach użyteczności publicznej.

Wsparcie z środków unijnych pozwoli na:
• pokrycie kosztów niezbędnych napraw w infrastrukturze energetycznej, wodociągowej i kanalizacyjnej, a także w telekomunikacji, transporcie drogowym, w służbie zdrowia i szkolnictwie;
• pokrycie kosztów czasowego zakwaterowania i finansowania służb ratowniczych pracujących na terenach powodziowych;
• pokrycie kosztów związanych z ochroną obiektów wchodzących w skład dziedzictwa kulturowego; pokrycie kosztów oczyszczenia obszarów dotkniętych powodzią.

Jak zaznacza rzecznik MSWiA, ze środków Funduszu Solidarności nie są finansowane szkody, które podlegają ubezpieczeniu. Z pieniędzy tych nie są także pokrywane straty osób indywidualnych, ani straty poniesione w rolnictwie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH