- Walka z nowotworami, promowanie szczepień ochronnych oraz racjonalnego stosowania antybiotyków - to główne inicjatywy, które Unia Europejska podejmuje w 2009 r. w ramach kampanii "Europa dla pacjentów". Przedstawił je we wtorek w Warszawie dyrektor ds. zdrowia publicznego w Dyrekcji Generalnej Zdrowia i Ochrony Konsumentów Komisji Europejskiej Andrzej Ryś.

UE chce poprawić standard i jakość życia pacjentów cierpiących na choroby rzadkie oraz zapobiec ich przedwczesnej śmierci. W tym celu ma zostać przyjęta przez kraje Unii wspólna strategia działań, prowadzone też będą konferencje poświęcone problematyce zdrowia psychicznego. KE zamierza wspierać państwa członkowskie w walce z chorobami nowotworowymi - chodzi m.in. o wymianę informacji i wiedzy specjalistycznej.

Celem UE jest również podwyższenie liczby sezonowych szczepień przeciwko grypie, a tym samym zwiększenie możliwości produkcyjnych szczepionek. Ma zostać także ustanowiony harmonogram szczepień dla dzieci. Wśród priorytetów "Europy dla pacjentów" znajduje się też propagowanie wiedzy na temat zagrożeń związanych z niewłaściwym stosowaniem antybiotyków. 18 listopada 2008 r. zorganizowano pierwszy Europejski Dzień Wiedzy na temat Antybiotyków.

KE pracuje nad dyrektywą w sprawie stosowania praw pacjenta w transgranicznej opiece zdrowotnej. Ma ona wprowadzić większą jasność co do możliwości ubiegania się o skorzystanie z leczenia w innym państwie UE. Zostanie w niej określone, kto jest w takim przypadku odpowiedzialny za jakość i bezpieczeństwo świadczeń medycznych.

Przygotowywana jest również dyrektywa ustanawiająca normy jakości i bezpieczeństwa dotyczące dawstwa i pobierania narządów ludzkich przeznaczonych do przeszczepów.

Jak podkreśla KE, celem wszystkich działań jest zapewnienie wyższego poziomu opieki zdrowotnej w Europie. Kampania "Europa dla pacjentów" - którą 30 września 2008 r. w Brukseli zainaugurowała komisarz UE ds. zdrowia Androulla Vassiliou - ma zapewnić odbiorcom dostęp do przedstawionych w prosty sposób informacji na temat polityki i działalności UE w dziedzinie opieki zdrowotnej.

- To dużo więcej niż kampania informacyjna. Jej celem jest zapewnienie konkretnych i jasnych ram komunikacyjnych dotyczących różnorodnych działań z zakresu opieki zdrowotnej, jakie zamierzamy przyjąć i realizować - podkreśla Vassiliou.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH