Unia przywołuje nas do podatkowego porządku. Komu VAT nie w smak?

Protestują producenci i dystrybutorzy sprzętu medycznego oraz dyrektorzy szpitali, którzy pytają, kto zrekompensuje im wzrost kosztów zakupu wyrobów medycznych? To efekt wystąpienia Komisji Europejskiej, która pod koniec stycznia br. wezwała Polskę do zmiany przepisów, pozwalających na stosowanie obniżonych stawek podatku VAT na sprzęt medyczny i nielecznicze produkty farmaceutyczne.

- Zarówno produkty lecznicze, jak i wyroby medyczne w oparciu o polskie przepisy są opodatkowane niższą, 8-procentową stawką VAT, zamiast standardowych 23% - wyjaśnia Krzysztof Wilk z firmy Deloitte Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o. Niższa stawka jest w Polsce dosyć szeroko stosowana.

Kiedy niższa stawka

Tymczasem przepisy unijne dopuszczają obniżoną stawkę w dużo węższym zakresie, szczególnie jeśli chodzi o wyroby medyczne. - Wyroby medyczne mogą być, zgodnie z przepisami unijnymi, opodatkowane niższą stawką tylko, jeśli służą "do łagodzenia skutków lub leczenia niepełnosprawności", oraz muszą być "przeznaczone wyłącznie do użytku osobistego osób niepełnosprawnych" - przypomina ekspert z firmy Deloitte.

To znacznie ogranicza zakres stosowanej obecnie stawki 8-procentowej. - Obecnie wszelkie wyroby medyczne, czyli np. rezonanse magnetyczne, rentgeny, soczewki opodatkowane są stawką niższą - niezależnie czy są przeznaczone dla niepełnosprawnych, czy innych osób - zaznacza Krzysztof Wilk.

Jeśli chodzi o produkty lecznicze, to przepisy unijne pozwalają na stosowanie obniżonej stawki jedynie dla farmaceutyków wykorzystywanych w ochronie zdrowia. KE wskazała, że Polska wykracza poza ten zakres poprzez stosowanie obniżonej stawki VAT także wobec niektórych nieleczniczych produktów (np. środków dezynfekujących i używanych w salonach spa). Ale w praktyce to są rzadkie przypadki i nie mają większego znaczenia dla branży.

Inaczej jest w przypadku wyrobów medycznych. Dostawcy i producenci sprzętu medycznego już protestują, wskazując, że wyłączenie możliwości stosowania obniżonej, 8-procentowej stawki VAT na większość wyrobów medycznych uderzy we wszystkich uczestników rynku medycznego.

- Takie ograniczenie niekorzystnie wpłynie nie tylko na sytuację polskich producentów i dystrybutorów tych wyrobów, ale przede wszystkim szpitali i pacjentów - podkreśla Anna Janczewska-Radwan, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych Polmed.

To obciąży szpitale
Jeśli szpital ma jakąś pulę pieniędzy przeznaczoną na sprzęt i będzie musiał w tym momencie zapłacić większy VAT za wyroby medyczne, automatycznie zostanie mu mniej środków na zakupy. - To oznacza wzrost kosztów utrzymania szpitali. Po prostu, jeśli coś kosztuje 100 zł netto, z VAT-em obecnie 108 zł, to po wejściu w życie tych przepisów zapłacimy 123 zł - mówi Marek Nowak, dyrektor Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH