Przy kontraktowaniu świadczeń zdrowotnych na 2010 r. w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej zostaną utrzymane wymogi, jakie obowiązywały w 2009 roku.

Tak wynika z zawartej dzisiaj (4 grudnia) ugody między Porozumieniem Zielonogórskim a Ministerstwem Zdrowia. Ugoda oznacza nowelizację rozporządzenia dot. kontraktowania świadczeń, które przewidywało, że lekarz rodzinny ma być dostępny dla pacjentów codziennie przez 10 godzin, od 8 do 18. Zgodnie z dotychczasowymi zapisami, to placówka lekarza rodzinnego ma być dostępna w tych godzinach, a nie sam lekarz. Takie zapisy zostaną też utrzymane w roku 2010.

Ministerstwo Zdrowia zaznaczyło, że wszystkie deklaracje wyboru lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarki i położnej złożone przed 1 października 2004 roku zachowują swoją ważność. Porozumienie Zielonogórskie natomiast podkreśliło, że szczepienia obowiązkowe, które również były kwestią sporną, lekarz rodzinny wykonuje w ramach umowy z NFZ, a wykonywanie świadczeń zalecanych odbywa się na życzenie świadczeniobiorcy i jest przez niego finansowane, tak jak w roku 2009.

Oryginał dokumentacji medycznej ma pozostawać u świadczeniodawcy, natomiast pacjent może otrzymać kserokopię tej dokumentacji. Ponadto Porozumienie Zielonogórskie zwróciło się o wdrożenie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego w związku z informacją ZUS o zaprzestaniu drukowania książeczek ubezpieczenia zdrowotnego.

Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie skupia ponad 14 tys. lekarzy rodzinnych z 15 województw. Działa w obszarze podstawowej opieki zdrowotnej i specjalistycznej opieki ambulatoryjnej od 2004 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH