Uczelnie medyczne chcą mieć wyłączność na specjalistów?

Władze Uniwersytetu Medycznego w Łodzi poprosiły lekarzy zatrudnionych w klinikach o wypełnienie ankiet, z których miałoby wynikać, ilu specjalistów dorabia do pensji w niepublicznych placówkach posiadających kontrakt z NFZ. Lekarze uznali, że propozycja uczelni jest przygrywką do wprowadzenia zakazu podejmowania dodatkowych zajęć przez jej pracowników.

Ilu specjalistów dorabia? Tego na razie nie wiadomo, rektor jest jednak zdania, że na początku przyszłego roku, gdy dyrektorzy szpitali klinicznych otrzymają wypełnione ankiety, liczba ta będzie możliwa do sprecyzowania. Już obecnie można jednakże przypuszczać, że chodzi o sporą grupę lekarzy biorących dodatkowe dyżury w różnych placówkach, lekarzy na umowach cywilnoprawnych, a także prowadzących własną działalność gospodarczą.

Lekarzu, gdzie dorabiasz?
Policzenie wieloetatowców nie będzie jednak łatwe, Zarząd Regionu Łódzkiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy zaapelował bowiem, aby nie wypełnić ankiet.

- Dotyczą one informacji wykraczających poza te zawarte w paragrafie 22 Kodeksu pracy. Pracodawca, którym jest dyrektor szpitala, nie może zadawać pytań o miejsca pracy lekarza, w których przyjmuje pacjentów poza macierzystym szpitalem. To, co lekarze robią po pracy w lecznicy, nie powinno nikogo interesować - podkreśla członek Zarządu Regionu Łódzkiego OZZL i przewodniczący Oddziału Terenowego OZZL Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. M. Konopnickiej w Łodzi (nazwisko do wiadomości redakcji).

- Każdy z nas chętnie pracowałby w jednym miejscu, a swój wolny czas spędzał z rodziną, ale obecne zarobki w szpitalach na to nie pozwalają. Natomiast uchwała Senatu Uniwersytetu Medycznego o zakazie podejmowania pracy u konkurencji nic nie mówi o zapewnieniu lekarzom rekompensat finansowych z powodu utraty dodatkowych źródeł zarobkowania - dodaje związkowiec.

I przypomina, że według najnowszych badań na temat wysokości zarobków, przeprowadzonych na zlecenie ZK OZZL, specjaliści z tytułem doktora nauk medycznych w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. M. Konopnickiej w Łodzi zarabiają średnio 4 tys. zł brutto. Jeśli dorabiają, mają kilkakrotnie więcej.

Związkowcy są przekonani, że badania ankietowe prowadzone przez dyrekcje wszystkich uniwersyteckich szpitali w Łodzi mają związek z uchwałą Senatu nr 1/2012 z 25 września 2012 r. ”w sprawie kryteriów wyrażania zgody przez Senat lub Rektora na dodatkowe zatrudnienie lub prowadzenie działalności gospodarczej przez nauczycieli akademickich zatrudnionych w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi”. Zgodnie z uchwałą, dodatkowa działalność nie może być konkurencyjna wobec uczelni i podległych jej jednostek. Pracownicy będą zatem musieli zdecydować, gdzie chcą pracować.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH