UOKiK zgadza się na przejęcie przez Freseniusa spółki Eurodial, ale...

Prezes UOKiK wyraziła zgodę na przejęcie przez Fresenius Medical Care kontroli nad spółką Eurodial. Transakcja może się jednak odbyć pod określonymi warunkami. To pierwsza tego typu decyzja w 2011 roku.

Obie firmy prowadzą m.in. działalność w zakresie świadczenia  usług dializacyjnych dla osób z niewydolnością nerek. Zgodnie z warunkiem nałożonym przez prezes UOKiK Fresenius Medical Care musi do 31 grudnia 2012 roku wyzbyć się wszelkich praw do jednej własnej (w Kole) oraz trzech przejmowanych stacji dializ - w Poznaniu, Pile i Kołobrzegu.

Jak informuje Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy UOKiK, sprzedaż może nastąpić jedynie na rzecz niezależnego podmiotu, który będzie w dalszym ciągu prowadzić usługi dializacyjne - w przeciwnym razie nie zostanie zaakceptowany przez UOKiK. Spółka ma obowiązek złożyć informację o realizacji warunku, w ciągu 30 dni od jego realizacji, nie później jednak niż do 30 stycznia 2013 roku.

Wypełnienie nałożonego obowiązku gwarantuje, że w wyniku koncentracji nie dojdzie do istotnego ograniczenia konkurencji na rynku świadczenia usług dializacyjnych w dwóch województwach: wielkopolskim i zachodniopomorskim. Biorąc pod uwagę liczbę stacji, stanowisk do dializowania, liczbę pacjentów i wartość umów z NFZ, udział obu spółek kilkukrotnie przewyższałby tam pozycję innych podmiotów.

W Polsce działają 273 stacje dializ - publiczne i niepubliczne. Fresenius Medical Care - poprzez spółkę Fresenius Nephrocare Polska - posiada 49 stacji w 15 województwach. Jest to największa niepubliczna sieć tego typu placówek w kraju. Eurodial jest właścicielem 23 stacji w 9 województwach i plasuje go to na trzecim miejscu pod względem posiadanych punktów świadczących zabiegi dializ.

Usługi dializacyjne są świadczeniami zdrowotnymi gwarantowanymi. Oznacza to, że są wykonywane pacjentom bezpłatnie. Zabiegi refunduje NFZ, a przedsiębiorcy wykonujący dializy muszą mieć zawartą umowę z NFZ. Stawki są na ogół jednakowe dla wszystkich podmiotów, niezależnie od regionu kraju. Stacje dializ nie konkurują więc ze sobą ceną, a jedynie jakością wykonywanych usług.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH