Tyski samorząd przejął Szpital Wojewódzki Megrez Sp. z o. o. Prezydent Tychów Andrzej Dziuba, wicemarszałek województwa śląskiego Michał Gramatyka i Henryk Mercik, członek zarządu województwa śląskiego 5 października podpisali dokumenty dotyczące sprzedaży udziałów w szpitalnej spółce i nieruchomości. Tym samym szpital przeszedł w ręce tyskiego samorządu. Fot. Jacek Janik/PTWP

W czwartek (5 października) w Szpitalu Wojewódzkim Megrez w Tychach odbyło się uroczyste podpisanie umowy sprzedaży udziałów w szpitalnej spółce Megrez, w której do tej pory większościowym udziałowcem w szpitalu było województwo śląskie (50,46 proc.), miasto Tychy posiadało 46,73 proc. udziałów, a powiat bieruńsko-lędziński 2,81 proc. udziałów.

Po zbyciu udziałów przez województwo śląskie, wartość udziałów powiatu się nie zmieniła, natomiast ponad 97 proc. ( 97,19 proc.) posiada od 5 października tyski samorząd. Miasto przejęło także budynki i grunty, na których stoi szpital.

W obecności notariusza prezydent Tychów Andrzej Dziuba, wicemarszałek województwa śląskiego Michał Gramatyka i Henryk Mercik, członek zarządu województwa śląskiego podpisali dokumenty dotyczące sprzedaży udziałów i nieruchomości. Tym samym szpital przeszedł w ręce tyskiego samorządu.

- Od dawna na to czekaliśmy. Posiadanie całego pakietu udziałów pozwoli nam zaangażować większe środki finansowe w poprawę opieki medycznej w szpitalu oraz w jakość obsługi pacjentów. Jako właściciel będziemy mogli także kompleksowo podejść do różnych problemów. Jednym z pierwszych do rozwiązania są układ drogowy i parkingi przy szpitalu - mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Województwo śląskie i miasto Tychy od dwóch lat prowadziło negocjacje dotyczące warunków sprzedaży przez województwo 181.177 udziałów posiadanych w spółce Megrez. W połowie 2017 roku negocjacje dobiegły końca. 19 czerwca br. Sejmik Województwa Śląskiego podjął uchwałę o wyrażeniu zgody na zbycie miastu Tychy wszystkich udziałów należących do województwa ( 51 proc.) za 8.334.142 zł, czyli po cenie rynkowej.

- To pierwsza taka transakcja w obecnej kadencji Sejmiku. Oddajemy dobry szpital w dobre ręce. Nasza współpraca jednak nie kończy się na tym. Wspólnie będziemy dbać o rozwój tego miejsca. Dla dobra województwa śląskiego i mieszkańców miasta Tychy - mówi Michał Gramatyka, wicemarszałek województwa śląskiego.

Oprócz udziałów w spółce, miasto Tychy nabyło także 4 działki: jedną tzw. nowy blok łóżkowy, gdzie znajdują się m.in. Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca za 100 proc. jej wartości oraz trzy (działka na której stoi budynek szpitala, parking i działka z teren zielonym) za 5 proc. wartości. Całkowity koszt nabycia działek i nieruchomości to 19 874 750 zł. Działki zabudowane obiektami szpitala zostaną wniesione aportem do Spółki Megrez.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH