W 2007 roku w stosunku do 2006 roku odnotowano wzrost zatrudnienia lekarzy, natomiast wśród lekarzy dentystów nastąpił spadek zatrudnienia

Autorzy przestrzegają jednak przed optymizmem i zalecają stałe monitorowanie poziomu zatrudnienia: - Sytuacja demograficzna województwa wykazuje wysokie tempo starzenia się ludności.

To oznacza, że za kilka lat więcej ludzi będzie wymagało opieki medycznej, szczególnie w schorzeniach przewlekłych. Przy obecnym poziomie zatrudnienia, ta opieka nie będzie mogła być zapewniona w zadowalający sposób. Wydłużą się kolejki do specjalistów. Już teraz w cały województwie jest tylko jeden geriatra. Inne deficytowe specjalizacje, to m.in. chirurgia szczękowa, ginekologia onkologiczna, urologia dziecięca czy patologia onkologiczna.

Wprawdzie poprawia się dostęp do lekarza rodzinnego (w 2007 roku było 257 lekarzy rodzinnych, w 2003 roku było 141) i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (w 2003 roku 684 lekarzy, a 909 na koniec 2007 roku), ale zaczyna brakować lekarzy medycyny ratunkowej (w całym województwie jest ich tylko 6).

Liczba lekarzy i lekarzy dentystów, którzy zgłosili się do Świętokrzyskiej Izby Lekarskiej o wydanie dokumentów potwierdzających kwalifikacje zawodowe, niezbędnych do pracy zagranicą (co nie oznacza, że ci lekarze wyjechali) wynosiła w 2007 roku 48 lekarzy i 8 dentystów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH