Tychy: związkowcy górą - czy dyrektor szpitala wojewódzkiego podał się do dymisji?

Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Tychach Andrzej Drybański złożył w czwartek (22 grudnia) na ręce marszałka województwa śląskiego dymisję z zajmowanego stanowiska - poinformował nas Maciej Niwiński, wiceprzewodniczący oddziału terenowego OZZL w Tychach.

Niwiński, który jest lekarzem w tyskim szpitalu, uczestniczył w nadzwyczajnym zebraniu terenowego oddziału Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy w Tychach. Jednomyślnie przyjęto na nim uchwały wyrażające sprzeciw wobec - zdaniem uczestników zebrania - absurdalnego i groźnego dla zdrowia i życia pacjentów wniosku dyrektora Andrzeja Drybańskiego o całkowite zamknięcie szpitala od 2 stycznia 2012 r., a także wobec zapowiedzi ”wygaszania” działalności oddziału pediatrycznego.

Niwiński dodał, że 21 grudnia również wszyscy członkowie Rady Społecznej, w posiedzeniu której uczestniczył jako przedstawiciel OZZL, zagłosowali przeciw wnioskowi dotyczącemu zamknięcia szpitala.

Przypomnijmy, że podstawową przyczyną konfliktu w WSS nr 1 jest zła sytuacja finansowa placówki i działania organizacyjne dyrektora mające ją poprawić, na które jednak nie zgadzają się m.in. lekarze.

Dymisję dyrektora musi przyjąć marszałek województwa.

Dr Andrzej Drybański jest dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Tychach od 10 października 2010 roku. Jak mówił kilka miesięcy temu podczas "Ogólnopolskiego spotkania menedżerów ochrony zdrowia" (konferencja towarzyszącą III Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu, Katowice, 16 maja 2011 r.), w 2010 roku 88% przychodów uzyskanych przez szpital z NFZ przeznaczone zostało na wynagrodzenia. Szpital zakończył bilans 9 mln zł "pod kreską".

- Program naprawczy związany z restrukturyzacją płac i zatrudnienia, zmianą organizacji pracy szpitala spotkał się z potężnym oporem lekarzy, łącznie z ich pikietami przed Urzędem Marszałkowskim, podczas których domagano się mojego odwołania. Musiałem zamknąć oddział ortopedyczny, bo na 11 lekarzy 8 zachorowało i przebywało na zwolnieniach od 2,5 do 3 miesięcy - relacjonował sytuację w maju tego roku.

W następnych miesiącach o podwyżki obiecane przez poprzednią dyrekcję upomniały się pielęgniarki, a związki przeciwstawiły się cięciom płac przewidzianym w programie naprawczym.

We wrześniu sąd pracy Sąd Pracy w Tychach ogłosił wyrok w pierwszej (z kilkunastu) spraw wniesionych przez lekarzy WSS nr 1 w Tychach przeciwko pracodawcy o uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne. Sprawy zostały wniesione w marcu i kwietniu br., po tym jak kilkunastu lekarzy szpitala otrzymało wypowiedzenia zmieniające, obniżające ich wynagrodzenie zasadnicze. Sąd nakazał przywrócenie lekarzy do pracy na dotychczasowych warunkach.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH