Tychy: szpital wojewódzki zawiesza działalność na 12 dni

Od 19 maja Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Tychach na około dwa tygodnie zawiesi działalność. Szpital będzie przekazany spółce. Informację o wyłączeniu szpitala z działalności na 12 dni podał w środę (2 maja) Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Od 19 do 31 maja Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 1 im. prof. Józefa Gasińskiego w Tychach nie będzie udzielał świadczeń medycznych.

W nadesłanym do redakcji portalu rynekzdrowia.pl komunikacie biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego poinformowało, że hospitalizowani pacjenci, w zależności od stanu zdrowia, będą wypisywani lub przenoszeni do innych placówek.

Przez 12 dni, czyli pomiędzy datą zakończenia działalności oddziałów szpitalnych w jednostce wojewódzkiej a terminem rozstrzygnięcia konkursu NFZ, nad bezpieczeństwem mieszkańców Tychów i powiatu bieruńsko-lędzińskiego czuwać będą zespoły 12 karetek specjalistycznych, systemowych i dwie transportowe.

W sytuacjach wymagających natychmiastowej interwencji medycznej pacjenci będą transportowani do najbliższych placówek specjalistycznych i klinicznych, których w promieniu do 40 km od tyskiej lecznicy działa około dziesięciu. 

Pacjenci, którzy będą szukać pomocy w zakresie chorób wewnętrznych i pediatrii, będą mogli też zgłaszać się do Szpitala Miejskiego w Tychach. Nieprzerwanie, zgodnie z dotychczasowym harmonogramem, usługi zdrowotne świadczyć będzie część ambulatoryjna szpitala wojewódzkiego oraz zakład rehabilitacji, czyli komórki organizacyjne, które działają nadal jako publiczne w ramach Wojewódzkiego Zakładu Opieki Zdrowotnej.

W marcu Sejmik Województwa Śląskiego zadecydował, że dalsze prowadzenie działalności szpitalnej w dotychczasowej formule w WSS nr 1 w Tychach, przy jego braku płynności finansowej (zobowiązania wynoszą ponad 68 mln zł) i zajęcia jego kont przez komornika, jest niemożliwe.

Sejmik podjął decyzję o wykupieniu udziałów w należącej do województwa spółce „Megrez". Spółka dokonała stosownej rejestracji, po to, by móc prowadzić działalność gospodarczą polegającą na udzielaniu świadczeń medycznych, w miejsce WSS nr 1 w Tychach.

- Spółka, w świetle przepisów traktowana jako nowy podmiot na rynku usług zdrowotnych, musi przystąpić do otwartego konkursu na udzielanie świadczeń zdrowotnych, który ogłosił Śląski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Kontrakt medyczny z płatnikiem usług zdrowotnych (NFZ) pozwoli na nieodpłatne leczenie tzw. osób uprawnionych, czyli posiadających ubezpieczenie zdrowotne - informuje biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Jak podaje biuro prasowe, "toczący się proces związany z wdrażaniem planu ratunkowego wymaga działań, które - choć trudne dla pacjentów i trudne do zaakceptowania - są niezbędne. Takim krokiem jest wygaszenie działalności medycznej oddziałów szpitalnych, które nastąpi od 19 maja br. Zgodnie z procedurami NFZ dokona wówczas kontroli miejsca, stanu środków, sprzętu, pomieszczeń, personelu. W tym czasie nie może być prowadzona działalność przez inny podmiot".

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH