Pierwsi pacjenci zostali w piątek (1 czerwca) rano przyjęci do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Tychach. Lecznica przez blisko dwa tygodnie miała przerwę w działalności z powodu zmiany formuły organizacyjno-prawnej. Od piątku działa także izba przyjęć.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 1 im. prof. Gasińskiego w Tychach od lat borykał się z problemami finansowymi. 19 maja br., decyzją radnych sejmiku województwa śląskiego, jego działalność została wygaszona. Powodem był dług, który uniemożliwiał dalszą pracę placówki.

- Od ósmej rano przyjęliśmy pierwszych pacjentów na oddziały ginekologiczno-położniczy oraz laryngologiczny - powiedziała Mariola Szulc, prezes spółki Megrez (100 proc. udziałów w spółce będzie należało do województwa śląskiego) , która przejęła leczenie szpitalne w placówce. Poradnie pozostaną w strukturze SP ZOZ.

W ubiegłym tygodniu tyski szpital uzyskał kontrakty z NFZ na leczenie szpitalne w wysokości około 18,6 mln zł. Od piątku (1 czerwca) na pacjentów czekają także oddziały: dermatologiczny, okulistyczny, internistyczny (zabezpiecza także przypadki kardiologiczne), geriatryczny, neonatologiczny, intensywnej terapii, a także urazówka oraz obserwacyjno-zakaźny dla dorosłych.

Za kilka dni otwarty zostanie prawdopodobnie drugi oddział internistyczny, a w połowie czerwca powinna zostać uruchomiona chirurgia ogólna i neurologia - w przypadku tych dwóch ostatnich jednostek trwa postępowanie konkursowe w Śląskim Oddziale Wojewódzkim NFZ.

Pracę w otwartym w piątek Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Tychach może znaleźć docelowo około 516 osób, w tym 70 lekarzy oraz 290 pielęgniarek i położnych.

Jak poinformowało w czwartek (31 maja) biuro prasowe marszałka województwa śląskiego, dopinane są szczegóły formalne związane z wykupem udziałów na kwotę 546 tys. zł od spółki Fundusz Górnośląski SA, która jest właścicielem spółki Megrez. Za około dwa tygodnie sprawa powinna być sfinalizowana.

Fundusz Górnośląski został powołany w 1995 r. na rzecz rozwoju przedsiębiorczości. W większości należy do samorządu województwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH